Eriugena

Eriùgena, Jonas Škotas Eriugena (lot. Joannes Scotus Eriugena, angl. John Scotus Erigena), Erigena apie 810Airija apie 877Prancūzija, filosofas neoplatonikas, teologas.

Gyvenimo faktai

Nuo 845 dirbo Frankų karaliaus Karolio II Plikagalvio rūmų mokykloje, rūmų poetas Laone.

Filosofijos bruožai

Filosofijoje siejo neoplatonikų ir krikščionybės idėjas. Jo idėjos turėjo įtakos vidurinių amžių filosofams mistikams, scholastams.

Svarbiausi veikalai

Svarbiausiame traktate Apie gamtos skirstymą (De divisione naturae 5 knygos 862–866, fragmentas lietuvių kalba 1980; pasmerkė popiežiai Leonas IX ir Honorijus III) pasaulį aiškino kaip būtiną Dievo vystymosi pasekmę. Teigė, kad tikroji Dievo prigimtis yra nepažini, pažinti galima tik Dievo reiškimąsi, nes iš jo kyla visas pasaulis (Dievo raiška pasaulyje yra filosofijos objektas). Dieve glūdi būties ir gėrio perteklius, kuris privalo tapti tikrove. Emanacijos procesą, kuriame pasaulis iš Dievo kyla ir į jį sugrįžta, Eriugena skirstė į keturis etapus: kuriančioji, bet nesukurta gamta (Dievas), kuriančioji ir sukurta gamta (visuma Dievo idėjų, per kurias jis reiškiasi ir gali būti pažintas kaip logas), sukurtoji, bet nekurianti gamta (realus pasaulis, Dievo idėjų realizavimasis), nesukurta ir nekurianti gamta (sugrįžimas į Dievą).

Traktate Periphyseon (apie 867) Eriugena teigė, kad daiktai egzistuoja tik todėl, kad jie dalyvauja idėjose, o idėjos – Dieve. Pasaulis yra Dievo apsireiškimas. Nėra kito pažinimo subjekto, išskyrus Dievą, nes be Dievo niekas neegzistuoja.

Dalyvavo teologiniuose disputuose apie Eucharistiją ir predestinaciją (traktate Apie nulemtį / De predestinatione apie 850 teigė, kad egzistuoja ir Dievo malonė, ir žmogaus laisvė).

Kiti veikalai

Parašė eilėraščių (rinkinys Carmina), juose reiškiamos Eriugenos filosofinės pažiūros, vaizduojami karaliaus rūmų papročiai.

Karolio II Plikagalvio pavedimu iš senovės graikų į lotynų kalbą išvertė Dionisijo Areopagito, Maksimo Išpažinėjo, Grigaliaus Nisiečio ir kitų autorių veikalų, parašė komentarų (šv. Augustino, Boecijaus).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką