Esther Shalev‑Gerz
Shalev‑Gerz Esther (Ester Šalèv Gec), mergautinė pavardė Gilinsky 1948Vilnius, Prancūzijos menininkė, konceptualiojo meno kūrėja. Litvakė. 1957 su šeima persikėlė į Jeruzalę. 1979 baigė vizualiųjų menų studijas Becalelio menų ir dizaino akademijoje Jeruzalėje. 1980–81 gyveno Niujorke. Nuo 1984 gyvena Paryžiuje. 2003–14 dėstė Göteborgo universiteto Valando dailės mokykloje. 2005 skaitė paskaitas Vilniaus dailės akademijoje. 2007 dirbo Linköpingo universitete. 2020 E. Shalev‑Gerz suteikta Lietuvos pilietybė.
Kūryba
Esther Shalev‑Gerz
E. Shalev‑Gerz savo kūrybą – vaizdo įrašus, skaidrių projekcijas, fotografijas, knygas, skulptūras, instaliacijas istorinės atminties ir kitomis socialiai aktualiomis temomis – vadina begaliniu atminties srautu. Menininkė kuria videointerviu su praeities ir šių dienų įvykių liudytojais bei dalyviais (kūrinys Tarp kalbėjimo ir klausymosi, 1945–2005, paremtas interviu su išgyvenusiais Osvencimo kaliniais) ir kviečia žiūrovus pasiklausius užimti savo poziciją. Videokūriniuose ir fotografijose ji tarsi apklausia ir nebylius liudininkus: rašytinius ir ikonografinius šaltinius, daiktus, pastatus, peizažus. Dramatiškas Holokausto, migracijos ir socialinių konfliktų temas E. Shalev‑Gerz tyrinėja be patetikos, atsargiai ir nuosekliai pasitelkdama faktų rekonstrukcijos metodus. Jos atkuriamame prisiminimų sraute nusitrina riba tarp to, kas pamiršta, ir to, kas atsimenama, tarp praeities ir dabarties.
Menininkė kuria ne tik instaliacijas muziejuose ir galerijose, bet ir netradicinius paminklus viešosiose erdvėse: paminklas suvokiamas ne kaip reprezentatyvus memorialas aukoms atminti, bet kaip sąmoningumo katalizatorius – pasak menininkės, praeities pažinimas mus verčia prisiimti atsakomybę už dabartį (Monumentas prieš fašizmą Hamburge, 1986, su Jochenu Gerzu).
2009 E. Shalev‑Gerz pirmą kartą grįžo į Vilnių. Projekte Still/Film fiksavo savo bandymus susigrąžinti išsitrynusius prisiminimus, surasti motinos giminės pėdsakus Alytuje; atskleisdama atminties netikrumą ir naikinantį laiko poveikį menininkė perteikė melancholišką tylos ir tuštumos pojūtį.
Savo kūriniais, kuriuose asmeninę ir kolektyvinę patirtį perteikia inovatyviomis, įtaigiomis priemonėmis, E. Shalev‑Gerz pelnė tarptautinį pripažinimą.
Parodos
Dalyvavo parodose Paryžiuje, Berlyne, Hannoveryje, Niujorke, San Francisco, Londone, Göteborge, Stokholme, Vancouveryje (Kanada), Dubline, Ženevoje, Lozanoje, Guangdžou ir kitur; 2009 surengė individualią parodą Vilniuje.
Kūriniai muziejuose
Kūrinių turi Izraelio muziejus Jeruzalėje, Sprengelio muziejus Hannoveryje, Švedijos istorijos muziejus Stokholme, Henri Martino muziejus Cahorsʼe, Marselio šiuolaikinio meno muziejus ir daug kitų.
2845