Whipple Fred Lawrence (Fredas Lorencas Vplis) 1906 11 05Red Oak (Ajovos valstija) 2004 08 30Kembridžas (Masačusetso valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų astronomas. Amerikos menų ir mokslų akademijos (1941), Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos (1959), daugelio šalių mokslų akademijų narys. Dr. (1931).

Išsilavinimas ir veikla

1927 baigė Kalifornijos universitetą Los Andžele. Nuo 1931 dėstė Harvardo universitete ir dirbo mokslinį darbą šio universiteto observatorijoje; profesorius (1950). 1955–73 Smithsoniano observatorijos direktorius. 1948–50 Jungtinių Amerikos Valstijų astronomų draugijos viceprezidentas. 1958–72 NASA mokslinis konsultantas ir projektų vadovas.

Mokslinė veikla ir išradimai

Svarbiausi moksliniai darbai – mažųjų Saulės sistemos kūnų (kometų, meteorų, meteoroidų, tarpplanetinių dulkių) tyrimas. 1932–42 analizuodamas Harvardo dangaus apžvalgos nuotraukas atrado 6 naujas kometas (viena iš jų periodinė) ir asteroidą nr. 1252 Celestia. 1936 pirmą kartą pritaikė meteorų vienalaikio fotografavimo iš dviejų skirtingų observatorijų metodą. Naudodamasis šiuo metodu ištyrė daugelio meteorų judėjimo trajektorijas ir įrodė, kad dauguma jų yra Saulės sistemos objektai ir juda trajektorijomis, panašiomis į kometų orbitas. Per II pasaulinį karą kartu su kitais sukūrė metodiką ir įtaisą, leidžiantį Sąjungininkų lėktuvams klaidinti priešo radarus. Numatydamas artėjančius skrydžius į kosmosą 1946 išrado Whippleʼio skydą (pavadintas F. L. Whippleʼio vardu), apsaugantį erdvėlaivį nuo didelių greičių mažų meteoroidinių dalelių smūgių.

Fred Lawrence Whipple

1949 paskelbė hipotezę, kad kometų branduoliai yra sudaryti iš ledo (užšalusio vandens (dažniausiai), anglies oksidų, amoniako, metano mišinio) ir meteoroidinių dulkių ir dalelių konglomerato. Šį modelį patvirtino vėlesni kometų branduolių tyrimai iš kosminių zondų. 1957 prasidėjus kosminei erai aktyviai dalyvavo sukuriant dirbtinių Žemės palydovų stebėjimo tinklą Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir vykdant jų stebėjimus. Remiantis šiais stebėjimais buvo patikslinta Žemės forma.

Atminimo įamžinimas

F. L. Whippleʼio vardu pavadintas asteroidas nr. 1940, Mount Hopkins observatorija Arizonos valstijoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką