gliukokortikòidai, antinksčių žievės steroidiniai hormonai (kortizolis ir kortikosteronas). Gliukokortikoidai sintetinami iš cholesterolio. Jų biosintezę ir išsiskyrimą skatina adenohipofizės hormonas – adrenokortikotropinas. Didžiausia gliukokortikoidų sekrecija yra rytą, mažiausia – vakare ir naktį. Daugiau jų gaminama ir dėl streso. Gliukokortikoidai suskaidomi kepenyse ir išskiriami su šlapimu gliukuronidų pavidalu. Jie skatina baltymų skilimą ir slopina jų sintezę, dėl to mažėja baltymų kiekis audiniuose. Gliukokortikoidai skatina gliukozės biosintezę iš aminorūgščių, didina glikogeno kiekį kepenyse ir kituose organuose, slopina gliukozės panaudojimą ląstelėse, skatina riebalų mobilizaciją iš riebalinio audinio ir jų oksidaciją. Nedaug didina Na+, H2O ir mažina K+ kiekį organizme.

vieno gliukokortikoidų – kortizolio – molekulės erdvinė sandara (juodi – anglies, balti – vandenilio, raudoni – deguonies atomai)

Gliukokortikoidai slopina uždegimą, alergines reakcijas, imuninį aktyvumą, didina organizmo atsparumą stresams. Gamtiniai ir sintetiniai (prednizolonas, deksametazonas ir kiti) gliukokortikoidai vartojami alerginėms, reumatinėms, kraujo ligoms gydyti, ištikus šokui, persodinus organus.

435

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką