Horatio Nelson (aliejus, 1799, dailininkas Lemuelis Francis Abbottas, Nacionalinis jūrų muziejus Londone)

Nelson Horatio (Horeišijas Nesonas) 1758 09 29Burnham Thorpe (Norfolko grafystė, Anglija) 1805 10 21jūroje prie Trafalgaro iškyšulio (Ispanija), Didžiosios Britanijos karo veikėjas. Admirolas (1803). Baronas (1798). Didžiosios Britanijos nacionalinis didvyris. Kaimo pastoriaus sūnus.

Horatio Nelson (aliejus, 1799, dailininkas Lemuelis Francis Abbottas, Nacionalinis jūrų muziejus Londone)

Nuo 1770 tarnavo laivyne, iš pradžių motinos brolio laive Temzės upėje, vėliau pirklių laivais plaukiojo į Vakarų ir Rytų Indiją, 1773 dalyvavo nesėkmingoje mokslinėje ekspedicijoje į Arktiką. Sulaukęs 20 m. 1779 tapo fregatos kapitonu, Vakarų Indijoje kariavo su Šiaurės Amerikos kolonistų laivais ir Ispanija. Ypač pasižymėjo per Prancūzijos revoliucijos ir Napoleono karus, kuriuos daugiausia praleido Viduržemio jūroje. 1793 padėjo Didžiosios Britanijos ir Ispanijos kariuomenei užimti Touloną. Napoleonui Bonapartui iš ten išvijus okupantus H. Nelsonas ir jo vadas admirolas S. Hoodas perkėlė laivyno bazę į Korsiką, čia Didžiosios Britanijos laivai padėjo užimti Bastijos ir Calvi miestus (prie Calvi buvo sužeistas į dešiniąją akį, kuria vėliau beveik nematė).

1796 tapęs komondoru H. Nelsonas sumušė Prancūzijos tuometinės sąjungininkės Ispanijos laivyną prie São Vincentes iškyšulio (Portugalija). 1797 nesėkmingai puolė Santa Cruzo miestą Kanarų salose, kur buvo sužeistas į ranką, vėliau ją teko amputuoti.

Atgavęs jėgas 1798 pradžioje sugrįžo į Viduržemio jūrą, kur prasidėjo Napoleono Bonaparto žygis į Egiptą. 1798 H. Nelsonas sumušė Prancūzijos laivyną Abu Kyro mūšyje. Vėliau atvyko į Neapolį, kur padėjo karaliui Ferdinandui atgauti sostą. Neapolyje tapo Didžiosios Britanijos ambasadoriaus žmonos E. Hamilton meilužiu. Vėliau E. Hamilton darė didelę įtaką H. Nelsono karjerai. 1800 H. Nelsonas sugrįžo į Angliją (atšauktas). 1801 04 prie Kopenhagos su admirolu H. Parkeriu sumušė Danijos laivyną. 1803 atsinaujinus karui su Prancūzija paskirtas Viduržemio jūros laivyno vyriausiuoju vadu. H. Nelsonas 2 m. blokavo Prancūzijos laivyną Toulono uoste, neleisdamas jam išplaukti į Atlantą ir surengti ekspediciją į Angliją.

1805 Prancūzijos laivynas prasiveržė, Cádizo uoste susijungė su Ispanijos laivynu. H. Nelsonas užblokavo uostą, bet Ispanijos ir Prancūzijos laivai prasiveržė, buvo pavyti prie Trafalgaro iškyšulio, Ispanijoje, ir visiškai sumušti (Trafalgaro mūšis). Per mūšį prancūzų šaulio buvo sužeistas ir mūšio pabaigoje mirė. H. Nelsono laivyno pergalė galutinai sužlugdė Napoleono I planus įsiveržti į Didžiąją Britaniją, buvo vienas svarbesnių veiksnių, užtikrinusių Didžiosios Britanijos laivyno vyravimą jūrose 19 amžiuje.

-Horatio Nelson; -Horeišijas Nelsonas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką