Mukařovský Jan (Janas Mùkaržovskis) 1891 11 11Písek 1975 02 08Praha, čekų estetikas, filologas. Habil. dr. (1929). Čekoslovakijos mokslų akademijos narys (1952). Prahos lingvistų būrelio atstovas.

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

1915 baigė Prahos universitetą, dirbo mokytoju gimnazijose. Nuo 1929 dėstė estetiką Prahos (1949–53 – rektorius) ir Bratislavos universitete; profesorius (1938). 1951–62 Čekų literatūros instituto direktorius.

Idėjų ištakos

J. Mukařovskio tyrinėjimams turėjo įtakos vokiečių klasikinės filosofijos, F. de Saussure’o, rusų formalistų idėjos.

Estetikos bruožai

Estetikoje taikė struktūralizmo principus. Siejo struktūrinį ir semiotinį metodą, ženklo sampratą papildė struktūros sąvoka, tyrė erdvėlaikio svarbą menui. Pasak J. Mukařovskio, struktūrinė estetika apibrėžia struktūros sampratą kaip prasminę vienovę. Struktūra, kaip prasminga visuma, yra nuolat kintanti. Struktūrinę estetiką grindė lyginamąja analize, kūrė meno lyginamosios semiologijos teorinę sistemą ir metodą. Kalbą traktavo kaip vieną svarbiausių ženklų sistemų, kuri išreiškia žmogaus santykius su gamta ir kultūra.

Estetinė funkcija, norma ir vertybė

Sukūrė kalbos ir estetinių funkcijų, normų ir vertybių koncepcijas. Žmonijos veikla yra praktinė, teorinė ir estetinė. Estetinė funkcija nukreipta į daiktus bei reiškinius ir pasižymi savotišku universalumu, todėl estetinė veikla tampa visuomeninės būties veiksniu. Funkcijų fenomenologinė tipologija leido rekonstruoti jų tarpusavio sąveikas. J. Mukařovskis atskleidė kiekvienos funkcijos vaidmenį ir reikšmę, jų prasminius santykius su normomis ir vertybėmis. Estetinė norma provokuoja savęs įveiką, pažeidimą, o ne išsaugojimą. Antropologiškai traktuojama estetinė vertybė skatina naujoves, meno raidos metamorfozes. Grožis suprantamas tada, kai konkretus reiškinys sutampa su tam tikra estetine norma. Šių normų kompleksas vadinamas estetiniu kanonu. Meno kūrinys yra autonomiškas ženklas, kuris funkcionuoja kaip jutimiškas simbolis, o įgyja reikšmę visuomenės, kolektyvinės sąmonės lygmeniu. Šią koncepciją jis taikė kino ir teatro meno, literatūros konkrečių reiškinių analizei.

Jan Mukařovský (apie 1932)

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Čekų poetikos skirsniai (Kapitoly z české poetiky 3 t. 1941–48), Estetikos studijos (Studie z estetiky 1966), Poetikos studijos (Studie z poetiky, išleista 1982).

384

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką