Jean‑Baptiste‑René Robinet

Robinet Jean‑Baptiste‑René (Žanas Batistas Renė Robin) 1735 06 23Rennes 1820 03 24Rennes, prancūzų filosofas, enciklopedininkas, vertėjas.

„Enciklopedijos“ leidyba

Su kitais enciklopedininkais tęsė D. Diderot pradėtą Enciklopedijos, arba Aiškinamojo mokslų, menų ir amatų žodyno (L’Encyclopédie, ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers 35 tomai 1751–80) redagavimą ir leidybą.

Patirta įtaka

J.‑B.‑R. Robinet filosofijai daug įtakos turėjo É. B. de Condillacas, G. W. Leibnizas.

Galimų pasaulių sampratos kritika

J.‑B.‑R. Robinet, remdamasis B. Spinozos principu, kad viskas, kas įmanoma, jau egzistuoja, prieštaravo G. W. Leibnizo galimų pasaulių sampratai, teigdamas, kad egzistuoja tik vienas pasaulis ir Dievas negali keisti nei pasaulio, nei savo prigimties.

Gėrio ir blogio santykis

Anot J.‑B.‑R. Robinet, pasaulyje egzistuoja nuolatinė pusiausvyra tarp gėrio ir blogio, todėl pažanga yra neįmanoma. Dievas negali pašalinti blogio, nes be blogio gėris būtų begalinis, o tai būtų loginis prieštaravimas. Loginiai prieštaravimai, pasak J.‑B.‑R. Robinet, nepaklūsta Dievo valiai.

Materijos samprata

J.‑B.‑R. Robinet materiją aiškino hilozoistiškai – visata yra gyva, visi kūnai, gyvūnai ir žvaigždės turi sielą ir gali reprodukuoti.

Visatos kilmės teorija

Sukūrė visatos kilmės teoriją, artimą evoliucinei: iš paprastesnių formų atsiranda sudėtingesnės, tik nauja forma rutuliojasi ne iš senosios, bet iš to paties prototipo, individai nėra svarbūs, svarbios tik rūšys.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Apie gamtą (De la nature 4 tomai 1761–68), Filosofiniai svarstymai apie gyvavimo formų natūralią gradaciją (Considérations philosophiques sur la gradation naturelle des formes de l’être 2 tomai), Moralės ir literatūros paradoksai (Paradoxes moraux et littéraires, abu 1768).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką