kačių paroda
kači parodà, renginys, kurio metu teisėjai vertina dalyvaujančias grynaveisles kates.
persų katė – 2008 Jungtinių Amerikos Valstijų ir Jungtinės Karalystės čempionė
Katės registruojamos iš anksto, pateikiant kilmės dokumentus, vakcinacijos ir sveikatos (dažnai reikalaujama veterinaro patvirtinimo) pažymas. Kai kuriais atvejais atliekama veterinarinė patikra renginio vietoje. Registracija į parodą vyksta internetu arba siunčiant užpildytą formą organizatoriams. Už kiekvieną registruojamą katę mokamas nustatytas dalyvio mokestis, kurio dydis priklauso nuo parodos trukmės, dalyvių skaičiaus ir klasės, kurioje katė varžosi. Paroda paprastai trunka 1–2 dienas. Renginys turi būti licencijuotas, teisėjai – sertifikuoti pagal organizacijos reikalavimus. Katės turi būti sveikos, prižiūrėtos, neturinčios parazitų. Taip pat reikalaujama, kad gyvūnai būtų socializuoti ir tinkamai elgtųsi tarp žmonių bei kitų gyvūnų.
Parodoje kiekviena kačių veislė vertinama pagal patvirtintą veislės standartą, apibrėžiantį gyvūno fizines ir elgesio savybes, tokias kaip kūno forma, kailio spalva, akių forma ir spalva, ausų dydis ir forma bei bendra laikysena. Parodoje dalyvaujančios katės suskirstomos į kategorijas pagal veislę, amžių (pvz., kačiukai, suaugusios katės) ir lytį. Kiekviena katė yra individualiai apžiūrima teisėjo, kuris vertina jos atitikimą veislės standartui. Vertinimo kriterijai priklauso nuo konkrečios veislės standarto. Dažniausiai vertinama pagal šiuos kriterijus: kūno sudėjimo (proporcijos, dydis, kaulų struktūra, raumenų tonusas), galvos (forma, dydis, snukutis, ausų forma ir išsidėstymas, akių forma ir spalva), kailio (ilgis, tankis, tekstūra, spalva, piešinys), uodegos (ilgis, forma, kailio tankis) standartus, bendrą katės būklę (švara, sveikata, temperamentas).
Kačių parodose katės gali pelnyti įvairius titulus, pradedant nuo kandidato į čempionus ir baigiant tarptautiniu ir pasaulio čempionu. Geriausios kiekvienos veislės, kategorijos ir visos parodos katės apdovanojamos specialiais prizais ir nominacijomis.
Kačių parodas dažniausiai organizuoja nacionalinės ir tarptautinės kačių mėgėjų organizacijos, pvz., Tarptautinė felinologų federacija. Gali būti teminės ar specializuotos kačių parodos, skirtos tam tikroms veislėms ar specifiniams vertinimo kriterijams. Parodos pritraukia dalyvių ir lankytojų iš įvairių šalių, suteikdamos galimybę susipažinti su skirtingomis kačių veislėmis ir jų augintojais, populiarindamos tam tikras kačių veisles.
Istorija
Pirmoji kačių paroda įvyko 1871 Londone, ją surengė britų menininkas Harrisonas Weiras, laikomas šiuolaikiniu kačių parodų pradininku (jis su broliu Johnasu Jenneriu Weiru buvo ir parodos teisėjai). Parodoje dalyvavo 170 kačių. Vėliau kačių parodos išpopuliarėjo ir kitose šalyse, susiformavo tarptautinės felinologų organizacijos, kurios nustatė bendrus veislių standartus ir parodų organizavimo taisykles.
Lietuvoje pirmoji tarptautinė kačių paroda buvo surengta 1993. Ją organizavo Lietuvos felinologų draugija. Lietuvos veisėjai dalyvauja nacionalinėse ir tarptautinėse kačių parodose.
persų ilgaplaukė katė
škotų ilgaplaukė katė