lytniai òrganai (organa genitalia), žmogaus ir gyvūnų lytinio dauginimosi organai. Skiriami vidiniai ir išoriniai lytiniai organai. Vidiniams lytiniams organams priklauso gonados (lytinės liaukos, kuriose gaminasi lytinės ląstelės), lytiniai takai (jais išteka lytiniai produktai, juose įvyksta vidinis apvaisinimas, gyvavedžių gyvūnų – išnešiojamas vaisius) ir priedinės liaukos, išskiriančios įvairius sekretus. Gonados gamina ir lytinius hormonus. Išoriniai organai reikalingi kopuliacijai (santykiavimui).

Žmogaus lytiniai organai

Moters gonadose – kiaušidėse – gaminami ir periodiškai išskiriami kiaušiniai, kurie patenka į kiaušintakius, sueinančius į gimdą. Gimda atsiveria į makštį (8–10 cm ilgio vamzdelį), kurios išorinė anga yra tarpvietės priekinėje dalyje. Makšties įeigą supa išoriniai lytiniai organai – didžiosios ir mažosios lytinės lūpos (dvigubos odos klostės) ir varputė (ją sudaro 2 akytkūniai, analogiški vyro varpos akytkūniams). Vyro gonados yra sėklidės. Iš sėklidės išeinantis sėklinis latakas pro kirkšninį kanalą patenka į dubens ertmę ir baigiasi sėklos išmetamuoju lataku, kuris pereidamas per prostatą (priešinę liauką) atsiveria į šlaplę (15–20 cm ilgio vamzdelį, jungiantį šlapimo pūslę su varpos galva). Priedinės lytinės liaukos gamina sekretą, kuris sudaro terpę spermatozoidams. Joms priklauso sėklinės pūslelės (jos atsiveria į sėklinį lataką), priešinė liauka (gaubia sėklinio latako ir šlaplės santaką) ir tarpvietėje esančios šlaplės stormeninės liaukos (atsiveria į šlaplę ties varpos stormeniu). Spermatozoidų suspensija vadinama sperma (sėkla). Išoriniai vyro lytiniai organai yra varpa, sudaryta iš 3 akytkūnių, ir kapšelis – odos raukšlė tarpvietės srityje; jame yra sėklidės.

3023

Gyvūnų lytiniai organai

Žemos organizacijos bestuburiai (pvz., pintys) specialių lytinių organų neturi, jų lytinės ląstelės pasklidusios visame kūne. Duobagyvių lytinės ląstelės susikaupusios tam tikrose kūno vietose, bet šios sankaupos neturi latakų. Pradedant kirmėlėmis, bestuburių gonada turi lataką. Gyvūnams evoliucionuojant šis latakas diferencijuojasi, jame susiformuoja dalys, kuriose gaminasi trynys, kaupiasi ir nuteka lytiniai produktai. Kai kurių gyvūnų organizme gaminasi ir vyriškosios, ir moteriškosios lytinės ląstelės (hermafroditizmas). Stuburinių lytiniai organai sudaro bendrą sistemą su šlapimo organais. Apskritažiomeniai turi vieną lytinę liauką be latakų; lytiniai produktai iš jos patenka į celomą (antrinę kūno ertmę), iš celomo – į išorę pro lytines poras. Kiti stuburiniai turi porines lytines liaukas, jų lytiniai takai išsivysto iš pakitusių šlapimo takų (patino iš tarpinio inksto, arba Volfo latako, patelės – iš paramezonefrinio, arba Miulerio, latako). Išorinius lytinius organus turi ir gyvūnai, kuriems būdingas vidinis apvaisinimas (kai kurios kremzlinės ir kaulinės žuvys, ropliai, paukščiai ir žinduoliai).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką