„Medikų sąmokslas“

„Medikų sąmokslas“, „Gydytojų byla“, SSRS vadovybės sufabrikuota antisemitinio pobūdžio byla ir politinė kampanija. Parengta 1952, vyko 1953 pirmoje pusėje. Manoma, Medikų sąmokslas turėjo būti 1936–38 Didžiojo valymo pavyzdžiu sumanyto dar vieno partinės ir valstybės vadovybės valymo pradžia.

1953 01 13 partinio laikraščio Pravda vedamajame pranešta apie tariamą Kremliaus gydytojų sąmokslą, kurio tikslas – netinkamu gydymu marinti SSRS valstybės ir karo vadovus (tarp jų minėti A. Ždanovas, A. Ščerbakovas, A. Vasilevskis, I. Konevas ir kiti). Gydytojai apkaltinti palaikę ryšius su Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgybomis, esą, veikiančiomis per žydų nacionalistines buržuazines organizacijas. Netrukus grupei suimtų gydytojų (A. Feldmanui, A. Grinsteinui, P. Jegorovui, B. Koganui, V. Vinogradovui, M. Vovsiui ir kitiems; iš viso iš pradžių suimta 37 žm.) buvo pareikšti kaltinimai – rengtasi parodomajam procesui. Tęsdama nuo 1948 vykdomą kovos su kosmopolitizmu kampaniją SSRS žiniasklaida pradėjo atvirai antisemitinę propagandą. Žydų kilmės medikai buvo atleidžiami iš ligoninių, laboratorijų, mokslo ir mokymo įstaigų.

spaudos pranešimas Niekšingi šnipai ir žudikai po profesorių‑gydytojų kauke (Pravda, 1953 01 13)

Antisemitinė kampanija turėjo ir platesnį tarptautinį pobūdį: sovietinė propaganda tvirtino, kad rengiamas tarptautinis sionistinis sąmokslas – sionistai (sionizmas) esą veikia Čekoslovakijoje, Vengrijoje ir kitose komunistinėse valstybėse. Panašias bylas prieš medikus pradėta kelti Ukrainoje, Latvijoje ir kitur.

Bylos eigą ir politinę kampaniją nutraukė J. Stalino mirtis (1953 03 05). Byla buvo nutraukta (oficialiai pripažinta, kad ji buvo sufabrikuota), suimtieji gydytojai paleisti.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką