moldãvų kalbà priklauso romanų kalbų grupei.

Gramatikos ypatybės

Moldavų kalba laikoma rumunų kalbos tarme. Pavadinimas moldavų kalba yra politinis – SSRS okupavus Moldaviją ir prievarta pakeitus lotynišką raštą kirilika, Moldavijos SSR moldavų tarmė buvo atskirta nuo rumunų kalbos ir paskelbta atskira kalba. Taip buvo pagrindžiamas vadinamosios moldavų tautos buvimas ir formali Moldavijos ir Padniestrės vienybė. 1989 Moldavijoje atsisakyta vadinamosios moldavų literatūrinės kalbos normų, jos pakeistos rumunų kalbos normomis. Vadinamosios moldavų literatūrinės kalbos normos 1924 buvo priimtos Padniestrėje ir rėmėsi vietos tarmėmis, bet jos buvo sunkiai suprantamos kitiems Moldavijos gyventojams, todėl nuo 1951 moldavų kalba rėmėsi Centrinės Moldavijos šnekta, artima rumunų kalbos tarmėms. Moldavijoje dėstoma moldavų kalba vadinama rumunų kalba, Padniestrėje – moldavų.

2013 Moldovos Respublikos Konstitucinis Teismas pripažino rumunų kalbą valstybine kalba. 2023 Moldovos Respublikos parlamento nutarimu moldavų kalbos pavadinimas pakeistas į rumunų kalbą.

Raštas

Rumunų, moldavų rašto paminklai žinomi nuo 1521. Iš pradžių buvo vartojama kirilika, 1862 Rumunijoje ji pakeista lotyniškuoju raidynu. Moldavijoje lotyniškasis raidynas vartojamas nuo 1989 (vartotas ir 1918–40). Padniestrėje liko kirilika.

1468

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką