muzikavimas citra guqin (Kinija)
muzikãvimas citrà guqin, Kinijos muzikos solinio instrumento tradicija. UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (2008).
kinas muzikuoja citra guqin
Muzikavimas citra guqin yra ryškiausia Kinijos muzikos solinio instrumento tradicija. Ji egzistuoja daugiau nei 3000 metų, yra aprašyta ankstyviausiuose šaltiniuose, patvirtinta archeologinių radinių. Guqin muzika buvo įsitvirtinusi kaip vienas iš keturių menų (be kaligrafijos, tapybos ir senosios šachmatų formos), kuriuos Kinijoje turėjo išmanyti išsilavinę žmonės. Guqin muzika buvo plėtojama tik kaip elitinis menas, ją siauruose rateliuose ir susibūrimuose puoselėjo aristokratai ir išsilavinę žmonės; ji niekada nebuvo atliekama viešai.
Citra guqin turi septynias stygas ir trylika pozicijų, kurios žymi tonacijas. Stygos gali būti tvirtinamos dešimtimis skirtingų būdų, kad atlikėjai galėtų išgauti keturias oktavas. Žinomos trys pagrindinės grojimo technikos: san (atvira styga), an (sustabdyta styga) ir fan (harmonija). San grojama dešine ranka, užgaunant kiekvieną stygą atskirai ir keletą jų iš karto, siekiant išgauti stiprius ir aiškius svarbiausių natų garsus. Grojant fan būdu kairės rankos pirštai švelniai užgauna stygą inkrustacijomis pažymėtose pozicijose, tuo metu dešinė ranka braukia stygą, išgaudama švelnų aukštąjį pustonį. An t. p. grojama abiem rankomis: tuo metu, kai dešinė ranka braukia stygą, kairės rankos pirštas stipriai ją užspaudžia ir yra pereinama prie kitų natų, sukuriant įmantrias variacijas ir vibrato. Šio meno reikėjo mokytis apie dvidešimt metų, kad atlikėjas įgytų meistriškumo ir reikalingų įgūdžių.
21 a. pradžioje Kinijoje žinoma daugiau nei tūkstantis įgudusių guqin atlikėjų ir apie penkiasdešimt guqin meistrų. Iš keleto tūkstančių išlikusių originalių kompozicijų atliekama tik apie šimtas kūrinių.
Guqin muzikavimo tradicija 2003 buvo paskelbta UNESCO žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.
3209