poplūdis

póplūdis, greitas ir palyginti neilgai trunkantis vandens lygio pakilimas upėje. Skiriasi nuo potvynio tuo, kad susidaro nereguliariai, dėl liūčių arba žiemą per atodrėkį intensyviai tirpstant sniegui. Poplūdis gali kartotis keletą kartų per metus. Gali trukti nuo kelių valandų iki kelių savaičių. Liūčių poplūdis susidaro labai greitai, kai staigiai kyla vandens lygis ir yra didelis tėkmės greitis. Poplūdžiai gali kelti grėsmę tiltams, pralaidoms, pylimams.

Lietuvoje

Lietuvoje poplūdžio vidutinė trukmė mažose upėse 13–17 dienų, didesnėse – 17–21 diena. Kai kuriais metais poplūdžio vandens didžiausias lygis ir debitas būna didesni už tų metų pavasarinio potvynio debitą.

Vakarų Lietuvos upėse taip būna beveik kas antri metai, Vidurio ir Rytų Lietuvos upėse – kas 3–5 metai ir rečiau. Didžiausi poplūdžio debitai, registruoti Lietuvos upėse per 1950–2009 stebėjimų laikotarpį, pateikti lentelėje. Vieną didžiausių lietaus poplūdžių 2005 08 08–11 sukėlė prie Lietuvos priartėjęs ciklonas. Labiausiai nukentėjo šalies pietiniai ir vakariniai rajonai. Kai per 4 d. iškrito 200–230 mm kritulių (2,5–3 mėnesio normos), vandens lygis upėse (Akmenoje, Jūroje, Šešupėje, Merkyje, Šalčioje, Ūloje ir Verknėje) buvo pakilęs aukščiausiai nuo stebėjimų pradžios. Buvo apsemtos sodybos, keliai, nuverstas tiltas tarp Budrių ir Baublių (Kretingos rj. savivaldybės teritorija), griuvo vandens spaudimo neatlaikiusios Padvarių (Kretingos rj. savivaldybės teritorija) ir Rokantiškių (Vilniaus miesto savivaldybės teritorija) tvenkinių užtvankos.

poplūdis Rusnėje (2013 01 07)

1

1039

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką