Samuèlio knỹgos, Biblijos (Senojo Testamento) dvi knygos. Priskiriamos Istorinių knygų grupei. Hebrajų tradicijoje anksčiau sudarė vieną Samuelio knygą, Septuagintoje padalytos į dvi – Karalysčių pirmą knygą ir Karalysčių antrą knygą, Vulgatoje vadinamos Karalių pirma knyga ir Karalių antra knyga. 15 a. šią tradiciją perėmė ir hebrajų Biblija. Katalikų Biblijos kanone remiantis masoretiniu hebrajų Biblijos tekstu Samuelio knygos vadinamos Samuelio pirma knyga ir Samuelio antra knyga. Samuelio knygos apima Izraelio istorinius įvykius nuo teisėjų laikų pabaigos (1075 prieš Kristų) iki pirmojo karaliaus Dovydo valdymo pabaigos (975 prieš Kristų). Rabinistinėje tradicijoje (remiantis 1 Met 29, 29: Karaliaus Dovydo darbai nuo pirmo iki paskutinio yra aprašyti regėtojo Samuelio metraščiuose, pranašo Natano metraščiuose ir regėtojo Gado metraščiuose) Samuelio knygų autorystė priskiriama pranašams Samueliui, Gadui ir Natanui. Anot šiuolaikinių biblistų, Samuelio knygos yra atskirų pasakojimų kompiliacija – būdinga įvairūs literatūros stiliai, gausu pasikartojimų su skirtingomis detalėmis, kartais net nereikšmingų įvykių aprašymų. Manoma, 2 Sam 9–20 remiasi atskiru šaltiniu, maždaug to paties laikotarpio kaip ir aprašomi įvykiai, kiti Samuelio knygų skyriai priskiriami Jahvisto, Elohisto ir Deuteronomisto versijoms.

Samuelio knygos vaizduoja karaliaus institucijos įsteigimą ir jos raidą. Pranašas Samuelis paminėtas tik Samuelio pirmos knygos pradžioje – atskleidžiamos aplinkybės, turėjusios įtakos karaliaus institucijai atsirasti, pabrėžiama, kad karališka Dovydo giminės linija yra dieviškos kilmės. Samuelio pirmos knygos pagrindinis veikėjas – pranašas Samuelis, pasakojama apie jo gimimą ir pašaukimą, izraelitų kovas su filistinais, Samuelio tapimą teisėju ir Sauliaus patepimą karaliumi bei jo karus ir valdymą.

Samuelio antroje knygoje smulkiai aprašytas karaliaus Dovydo valdymas po Sauliaus mirties. Vaizduojama Dovydo tapimas Judo, vėliau Izraelio karaliumi, jo karas su Sauliaus sūnumi Išbošetu ir pergalė, Jeruzalės paskelbimas sostine ir izraelitų karas su filistinais, Sandoros skrynios atgabenimas, mesijinis pažadas Dovydui, kad jo valdymas bus amžinas, Saliamono gimimas, Dovydo pabėgimas iš Jeruzalės, Šebos sukilimas, karas su filistinais, Dovydo Padėkos giesmė Viešpačiui, tautos surašymas ir ištikęs maras.

2182

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką