šilumokaitis
šilumokaitis
šilumókaitis, įrenginys, kuriame vyksta šilumos mainai tarp dviejų ar kelių šilumnešių arba tarp šilumnešio ir kietojo kūno paviršiaus. Būna t. p. šilumokaitis ir su vienu šilumnešiu (branduoliniai reaktoriai, elektriniai kaitintuvai). Pagal konstrukciją šilumokaičiai būna gyvatukiniai, plokšteliniai, vamzdis vamzdyje, blokiniai, korpusiniai-vamzdiniai ir kitokie, pagal šilumnešio tekėjimo kryptį – tiesiasroviai, priešsroviai, kryžmasroviai, pagal veikimo principą – rekuperaciniai, regeneraciniai, kontaktiniai (maišymosi) ir vidinio šilumos šaltinio. Rekuperaciniai ir regeneraciniai šilumokaičiais vadinami paviršiniais šilumokaičiais. Rekuperacinio šilumokaičio šildantysis ir šildomasis šilumnešiai šilumą perduoda konvekcija (judėdami tam tikra kryptimi) ir šilumos laidumu (per skiriančią sienelę). Jei šilumnešis šilumą spinduliuoja į aplinką, tai šiluma perduodama ir spinduliavimu.
Tokie šilumokaičiai yra garo generatoriai, daugelis šildymo prietaisų (radiatoriai, konvektoriai), garinimo aparatai, ekonomaizeriai, kondensatoriai. Regeneraciniuose šilumokaičiuose tuos pačius paviršius (įkrovą) pakaitomis apteka šildantysis ir šildomasis šilumnešiai. Čia paviršius sugerdamas šilumą įkaista, o atiduodamas – atšąla (garo katilų, aukštakrosnių oro šildytuvai). Regeneraciniai sukamieji šilumokaičiai yra kompaktiškesni ir pigesni negu rekuperaciniai. Kontaktiniuose šilumokaičiuose šilumos mainai vyksta liečiantis (maišantis) abiem šilumnešiams. Tai aušintuvai, deaeratoriai, skruberiai. Vidinio šilumos šaltinio šilumokaičio šilumos šaltinis – vykstanti cheminė reakcija, elektrinis kaitintuvas yra jo viduje. Šilumokaičiai naudojami šiluminėje energetikoje, chemijos pramonėje.
korpusinio-vamzdinio šilumokaičio schema: 1 – šilumnešio ištekėjimas iš pagrindinės talpos, 2 – šilumnešio įtekėjimas į vamzdyną, 3 – šilumnešio ištekėjimas iš vamzdyno, 4 – pertvara, 5 – šilumnešio įtekėjimas į pagrindinę talpyklą