Poisson Siméon Denis (Simeonas Deni Puasònas) 1781 06 21Pithiviers (Luaros kraštas) 1840 04 25Sceaux (prie Paryžiaus), prancūzų matematikas, fizikas, astronomas. Prancūzijos instituto mokslų akademijos narys (1812).

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

1800 baigęs Politechnikos mokyklą Paryžiuje dėstė joje; profesorius (1806). Nuo 1809 Paryžiaus universiteto profesorius.

Mokslinė veikla

Tyrimų svarbiausios sritys: teorinė ir dangaus mechanika, matematinė analizė, paprastosios diferencialinės lygtys ir dalinių išvestinių lygtys, tikimybių teorija, matematinė fizika. Kartu su savo mokytojais P. S. de Laplace’u ir J. L. de Lagrange’u tyrė tamprumo teorijos lygtis, Saulės sistemos planetų judėjimo stabilumą. Nagrinėjo integralinį skaičiavimą (Poissono integralas) ir baigtinius skirtumus. Plėtojo Laplace’o transformacijos teoriją. 1828 nepriklausomai nuo kitų surado trilypio ir paviršinio integralo ryšį, kuris vadinamas Ostrogradskio ir Gausso formule. Apibendrino Navier ir Stokeso lygtį klampiam spūdžiam skysčiui. Sudarė Poissono lygtį, ją pritaikė gravitacijos ir elektrostatikos uždaviniams spręsti. Nustatė kūno išilginės ir skersinės deformacijos ryšį (Poissono koeficientas), atsitiktinių dydžių pasiskirstymą (Poissono skirstinys).

Siméon Denis Poisson (litografija, dailininkas François-Séraphinas Delpech)

Įrodė Poissono teoremą ir atskirą didžiųjų skaičių dėsnio atvejį. Parašė daugiau kaip 300 mokslinių darbų iš matematikos, matematinės fizikos, teorinės ir dangaus mechanikos.

Atminimo įamžinimas

Jo vardu pavadintas krateris Mėnulyje.

1668

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką