skruberis
skruberiai
skrùberis (angl. scrubber < scrub – trinti, gremžti), aparatas dujoms atvėsinti ir išvalyti skysčiais. Dulkių dalelės liesdamosios prie skysčio paviršiaus yra sulaikomos paviršiaus įtempio jėgų. Šiuo reiškiniu pagrįstas šlapiasis dujų valymas. Taip valomos dujos, kurios nereaguoja su skysčiu ir į kurias patekę garai nekenkia technologiniam procesui. Kaip plovimo skystis dažniausiai naudojamas vanduo. Skysčio sąnaudos priklauso nuo skruberio konstrukcijos, proceso sudėtingumo (jeigu dulkėmis užterštos dujos yra ir aušinamos, ir valomos, tai skysčio sąnaudos didesnės negu tada, kai dujos tik valomos), išvalymo laipsnio. Skruberiai būna įvairių konstrukcijų. Juos dažniausiai sudaro tuščiaviduris cilindrinis rezervuaras, į kurį iš apačios tiekiamas dulkėmis užterštas oras (dujos), o iš viršaus purškiamas skystis. Vandens lašeliai susidūrę su kietosios medžiagos dalelėmis jas nusodina.
Susidariusi suspensija iš aparato išteka per angą skruberio kūginio dugno apatinėje dalyje, o išvalytos dujos – per angą viršutinėje skruberio dalyje. Tuščiavidurio skruberio hidraulinis pasipriešinimas 100–250 Pa. Panašiai veikia ir įkrautiniai skruberiai. Įkrova (dažniausiai žiedinė) į juos dedama fazių sąlyčio paviršiui padidinti. Skystis teka įkrova žemyn ant jos sudarydamas plėvelę, o jam priešpriešiais tiekiamas dujų srautas. Sudrėkintas įkrovos paviršius tampa fazių sąlyčio pavišiumi, todėl nepakankamai drėkinant įkrovą dulkių dalelės gali prie jos prilipti ir padidinti hidraulinį pasipriešinimą (dėl to gali sumažėti skruberio našumas). Išcentriniuose skruberiuose dujos valomos intensyviau negu kitos rūšies skruberiuose. Juose valomų dujų srautas apie 20 m/s greičiu tiekiamas liestinės kryptimi per stačiakampio skerspjūvio atvamzdį į cilindrinę skruberio dalį (čia jis įgyja sukamąjį judesį). Korpuso vidinis paviršius pastoviai laistomas vandeniu (ant jo sudaroma vandens plėvelė). Tiekiamo skysčio čiurkšlė judėdama valomų dujų srauto ir korpuso vidinio pavišiaus link ne tik drėkina korpuso paviršių, bet ir centrinėje skruberio dalyje dujų srautui sudaro tarsi vandens užtvarą. Sraigtine linija kylančiame dujų sraute pakibusios kietosios medžiagos dalelės išcentrinių jėgų prispaudžiamos prie korpuso sienelių, sudrėkinamos ir pašalinamos. Netoli dujų tiekimo atvamzdžio vandens plėvelė suyra ir sudaro rūką, ant kurio lašelių t. p. nusėda dalis kietosios medžiagos dalelių. Suspensija iš aparato išteka per angą kūginiame dugne, o išvalytos dujos – per dujų išleidimo atvamzdį. Labai užterštoms dujoms valyti naudojami putų skruberiai. Šiuos aparatuose dujas plaunantis skystis verčiamas judriomis putomis, t. y. sudaromas didelis fazių sąlyčio paviršius. Putų skruberį sudaro korpusas su skylėta pertvara. Skystis per atvamzdį tiekiamas virš pertvaros, o valomos dujos – per atvamzdį žemiau pertvaros. Dujos tekėdamos per pertvaros skylutes skystį verčia judančiu putų sluoksniu. Kietąsias daleles sulaiko putų sluoksnyje esantis skystis, kurio dalis persilieja per slenkstį ir suspensijos pavidalu išteka iš aparato, kita dalis teka per pertvaros skylutes į aparato dugną ir per jame esančią angą išteka lauk. Kai dujos labai nešvarios arba kai reikia labai švarių dujų, naudojami aparatai, kurie turi dvi, tris ir daugiau viena virš kitos įtaisytas pertvaras (lėkštes). Skysčio srautui tekant paeiliui pro visas pertvaras dujos išvalomos labiau.
Naudojami įvairiose pramonės šakose. Lietuvoje bendrovė Traidenis gamina skruberius, naudojamus bioreaktoriuje pagamintoms biologinėms dujoms valyti.