sprendmo výkdymas, teismo proceso stadija, kai teismas atiduoda sprendimą vykdyti, kontroliuoja vykdymą ir sprendžia su tuo susijusius kitus klausimus. Sprendimo vykdymas yra baigiamoji civilinio proceso, baudžiamojo proceso (bausmės vykdymas), administracinio proceso ar kito proceso stadija, kai proceso dalyviai realiai patiria teisinius ir turtinius sprendimo padarinius.

Jei sprendimas nevykdomas, asmenys, kurių naudai jis priimtas, gali prašyti sprendimą įvykdyti priverstinai. Vykdymo procesas pradedamas, kai išieškotojas vykdomąjį dokumentą pateikia vykdyti antstoliui. Teismo sprendimai vykdomi po to, kai jie įsiteisėja (įsiteisėjimas), išskyrus atvejus, kai teismas nutaria juos vykdyti skubiai (pvz., dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, dėl globos ar rūpybos nustatymo ir panaikinimo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo, atleidimo ar nušalinimo nuo pareigų, dėl išteisintojo ar nuteistojo).

Pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo išaiškinimą, sprendimo vykdymas yra sudėtinė asmens teisės į teismą dalis ir ši teisė būtų iliuzinė, jei valstybės teisės sistema privalomą teismo sprendimą leistų nevykdyti.

Lietuvoje Civilinio proceso kodekse (2002, įsigaliojo 2003) įtvirtinta, kad įsiteisėjęs teismo sprendimas privalomas valstybės ir savivaldybių institucijoms, tarnautojams ir pareigūnams, fiziniams bei juridiniams asmenims ir turi būti vykdomas visoje šalies teritorijoje. Administracinių nusižengimų kodekse (2015, įsigaliojo 2017), Administracinių bylų teisenos įstatyme (1999, nauja redakcija 2001) nustatyta, kad įsiteisėjus teismo sprendimui jo nuorašas siunčiamas vykdyti administravimo subjektui, kurio veiksmai ar neveikimas apskųsti, t. p. pareiškėjui.

Pagal Antstolių įstatymą (2002, įsigaliojo 2003, nauja redakcija 2009), antstolis vykdymo veiksmus atlieka teisingumo ministro priskirtoje veiklos teritorijoje. Antstolis turi patikrinti, ar nėra akivaizdžių kliūčių vykdomajam dokumentui priimti ir vykdymo veiksmams pradėti. Antstolio reikalavimai vykdyti sprendimus, pateikti turimą informaciją apie skolininko turtinę padėtį, susipažinti su sprendimams vykdyti būtinais dokumentais ar susilaikyti nuo veiksmų, galinčių trukdyti vykdyti sprendimus, privalomi visiems asmenims ir turi būti įvykdyti per antstolio nustatytą terminą. Asmeniui, nevykdančiam antstolio reikalavimo ar kitaip kliudančiam jam vykdyti vykdomuosius dokumentus, teismas gali skirti iki 300 eurų baudą už kiekvieną nevykdymo ar kliudymo dieną, antstolis kliūtims pašalinti turi kviesti policiją. Jei antstolio reikalavimo nevykdo ar kitaip jam trukdo juridinis asmuo, baudą teismas gali skirti juridinio asmens vadovui arba kitam už sprendimo įvykdymą atsakingam asmeniui. Atlikdamas vykdymo veiksmus antstolis neturi viršyti jam suteiktų įgaliojimų, jo procesinę veiklą kontroliuoja apylinkės teismo, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė, teisėjas.

3156

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką