Trofim Lysenko

Lysenko Trofim (rus. Трофим Лысенко, Trofimas Lysenkà) 1898 09 29Karlivka (Poltavos sr., Ukraina) 1976 11 20Maskva, rusų agronomas ir biologas. Ukrainiečių kilmės. SSRS mokslų akademijos narys (1939).

Išsilavinimas ir darbinė veikla

1925 baigė Kijevo žemės ūkio institutą. 1922–38 dirbo selekcijos stotyje, Sąjunginiame selekcijos ir genetikos institute (1934–38 instituto mokslinis vadovas, direktorius). 1937–66 SSRS Aukščiausiosios Tarybos deputatas. 1938–65 SSRS mokslų akademijos Lenino Gorkų eksperimentinės bazės mokslinis vadovas. 1938–56 ir 1961–62 Sąjunginės žemės ūkio mokslų akademijos prezidentas. 1940–65 SSRS mokslų akademijos Genetikos instituto direktorius.

Antimoksliniai metodai, teiginiai

Sukūrė augalų stadijinio vystymosi teoriją, žieminių javų pakeitimo vasariniais ir vasarinių – žieminiais metodą. Pasiūlė įvairių agrotechnikos priemonių (vernalizaciją, bulvių sodinimą vasarą).

Atmetė pasaulyje visuotinai pripažintą chromosominę paveldimumo teoriją, neigė specifinės paveldimumo medžiagos buvimą chromosomose. Ignoruodamas kitas nuomones diegė savo pseudomokslinius teiginius (dogmatiškai juos vadino marksistiniais) apie paveldimumo priklausomybę tik nuo aplinkos sąlygų. Nemaža T. Lysenkos teorinių teiginių, siūlymų nepasitvirtino.

Lysenkizmo pasekmės

Daugiausia žalos padarė jo teiginiai, kad individualios raidos metu patirti organizmo pokyčiai (ontogenezė) yra paveldimi ir kad iš vienos rūšies atsiranda kita (pvz., kviečiai gali virsti rugiais, šie – dirsėmis). Tai turėjo ir iki šiol turi neigiamos įtakos biologijos mokslui buvusiose SSRS šalyse. Ilgam sustabdyta genetikos plėtra. Chromosominės paveldimumo teorijos šalininkai buvo persekiojami, ypač po 1948 Sąjunginės žemės ūkio mokslų akademijos rugpjūčio sesijos. T. Lysenkos veiklai pritarė J. Stalinas, vėliau – N. Chruščiovas.

-Lisenko; -Lisenka

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką