Wu Ming
Wu Ming (Vu Ming), iki 2000 Luther Blissett (Liuteris Blsetas), italų rašytojų kolektyvo pseudonimas. Rašytojų grupė susibūrė 1994 Bolonijoje Lutherio Blisseto vardu, 2000 persivadino Wu Ming slapyvardžiu (kinų kalba reiškia bevardis arba, priklausomai nuo tarties, penki vardai; šiuo trumpiniu Kinijoje pasirašo politiniai disidentai). Kolektyvą sudaro 5 iš Bolonijos kilę kūrėjai: Roberto Bui (g. 1970; Wu Ming 1), Giovanni Cattabriga (g. 1974; Wu Ming 2), Luca Di Meo (1964–2023; Wu Ming 3), Federico Guglielmi (g. 1973; Wu Ming 4), Riccardo Pedrini (g. 1964; Wu Ming 5), kuriantys ir kartu, ir individualiai.
Grupės idėjos ištakos – alternatyvioji italų protesto kultūra, muzikiniai ir literatūriniai performansai, meniniai ir socialiniai projektai, skirti šalies kultūros industrijai ir autorystės sampratai radikaliai permąstyti. Vadovaudamiesi principu skaidrūs skaitytojui, nepasiekiami žiniasklaidai L. Blissettu pasivadinę rašytojai draudžia viešinti jų atvaizdus, visas jų knygas galima nemokamai atsisiųsti elektroniniu formatu. Kolektyvas vienija kelis skirtingus projektus, vienas žymesnių – dokumentinės žurnalistikos ir tyrimų projektas Nicoletta Bourbaki, kuriame nagrinėjamos istorinio revizionizmo ir kolonializmo neįsisavinto palikimo temos.
L. Blissettas debiutavo sodraus siužeto istoriniu romanu Q (Q 1999, lietuvių kalba 2016), kuris tapo reikšmingu literatūriniu įvykiu ir kolektyvo vėlesnės kūrybos gairėmis. Romane pasakojama apie 16 a. religinius karus Europoje, reformacijos plitimą ir Katalikų Bažnyčios kovą su ja. Pagrindiniai romano personažai – išgalvotas eretikas, ne kartą keičiantis vardą ir tapatybę, ir beveidis Bažnyčios informatorius Q (nuo biblinio Qoelet – Koheletas), stebintys reikšmingus savo epochos įvykius ar juose dalyvaujantys (anabaptistų maište, Tridento susirinkime ir kitatikių persekiojime). Šiuo romanu kolektyvas naujai permąstė istorinio romano kanoną ir jo potencialą, vėliau apibendrintą esė Naujoji italų epika: Literatūra, įžambus žvilgsnis, sugrįžimas į ateitį (New Italian Epic. Letteratura, sguardo obliquo, ritorno al futuro 2009).
lietuvių kalba išleisto romano Q viršelis (dizaino autorė Agnė Dautartaitė Krutulė, 2016)
Lygiai po 10 m. pasirodė Q tęsinys – kolektyvinis romanas Altajus (Altai 2009), atkuriantis politinį ir kultūrinį Lepanto mūšio kontekstą ir jo padarinius Europai. Romanas Manitouana (Manituana 2007) nukelia į Šiaurės Ameriką ir kolonijų nepriklausomybės karo laikus. Per Amerikos čiaubuvių irokėzų pasipriešinimo kovą pasakojama apie naujos tautos gimimą, vykstantį išnaikinant kitus aplinkinius pasaulius. Maišto tema plėtojama ir romane Nakvišų kariauna (L’armata dei sonnambuli 2014), jame vaizduojama dramatiškas Prancūzijos revoliucijos teroro laikotarpis. Šiems kūriniams būdinga skirtingų žiūros kampų kaitaliojimas, daugiasluoksniškumas, dokumentinis pasakojimas. Viena pagrindinių romanuose nagrinėjamų temų – utopijos virsmas nuožmiomis distopijomis.
Iš gausios kolektyvo kūrybos, apimančios eseistiką, komiksus ir kino scenarijus, išsiskiria tokie individualūs kūriniai kaip romanas Rytmečio žvaigždė (Stella del mattino, Wu Ming 4, 2008), atskleidžiantis karo padarinius kūrėjo sąmonei ir vaizduotei. Knyga atkuria 1919 m. Oksfordą, kuriame buriasi ypatinga tik iš kovos tranšėjų grįžusių literatų J. R. R. Tolkieno, R. Graveso ir C. S. Lewiso bendrija. I pasaulinio karo atspindžiai dabartyje permąstomi ir reportaže Šimtas metų Šiaurės Rytuose: Kelionė tarp „didžiojo karo“ šmėklų (Cent’anni a Nordest. Viaggio tra i fantasmi della „grande guerra“, Wu Ming 1, 2015, lietuvių kalba ištrauka 2017). Autoriams rūpi tyrinėti ne vien praeities galios mechanizmus, veikiančius religinę ar kultūrinę vaizduotę, bet ir dabarties mitus, skatinančius visuomenės radikalėjimą (dokumentinis tyrimas Q: QAnon ir gretutiniai reiškiniai: Kaip sąmokslo fantazijos gina sistemą / La Q di Qomplotto: QAnon e dintorni. Come le fantasie di complotto difendono il sistema, Wu Ming 1, 2021, apžvelgiama D. Trumpo rėmėjų ir sąmokslo teorijų puoselėtojų aplinka).
-Blisset; -Bliset
3289
1