Salazar António (Antonijus Salazãras), de Oliveira Salazar 1889 04 28prie Santa Comba Dão (Viseu apyg.) 1970 07 27Lisabona, Portugalijos valstybės veikėjas.

Išsilavinimas ir politinės veiklos pradžia

1914 baigė teisės studijas Coimbros universitete (specializacija – finansų ir ekonomikos politika), vėliau čia dėstė ekonomikos politiką. 1921 tapo Kortesų deputatu, bet pasibaigus pirmajai sesijai grįžo dėstyti į Coimbros universitetą. 1926 kariškiams įvykdžius valstybės pervesmą paskirtas finansų ministru; jo reikalavimu karinės chuntos vadovas A. O. Carmona suteikė jam ypatingus įgaliojimus (įgijo teisę kontroliuoti visas vyriausybės pajamas ir išlaidas), naudodamasis jais pasiekė, kad valstybės biudžetas taptų nedeficitinis, o viršpelnis buvo panaudotas įvairioms vyriausybės remiamoms programoms įgyvendinti.

António Salazar

Ministras pirmininkas ir diktatorius

1932 paskirtas ministru pirmininku, greitai tapo ir 35 metus buvo Portugalijos diktatoriumi. Jo siūlymu 1933 priimta nauja konstitucija, pagal kurią šalis tapo korporatyvine valstybe. Nacionaliniame susirinkime posėdžiavo tik vyriausybės šalininkai, politinės laisvės buvo suvaržytos, ministrus skirdavo tik A. Salazaras. Pats iki 1940 dar buvo finansų, 1936–44 karo, 1936–47 užsienio reikalų (per savo gyvenimą niekada nebuvo išvykęs iš šalies), 1961–62 gynybos ministras.

Užsienio ir vidaus politika

Užsienio politikoje A. Salazaras per Ispanijos pilietinį karą rėmė F. Franco, su juo sutarė ir vėliau. Per II pasaulinį karą Portugalija buvo neutrali, bet 1949 tapo NATO nare. Valdant A. Salazarui šalies ūkis kilo palyginti lėtai, bet nuolat. Likviduotas gyventojų neraštingumas, šalis planingai elektrifikuota, pertvarkytas geležinkelių ir automobilių kelių tinklas, modernizuotas prekybinis laivynas. Kitaip nei dauguma Europos šalių, Portugalija 20 a. antroje pusėje neatsisakė kolonijų, stiprino čia disluokuotas savo karines pajėgas.

1968 A. Salazaras buvo paralyžiuotas, ministro pirmininko pareigose jį pakeitė M. J. Caetano, bet apie tai A. de O. Salazarui nebuvo pranešta iki mirties.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką