Thomasius Christian (Christianas Tomãzijus) 1655 01 01Leipcigas 1728 09 23Halle, vokiečių filosofas, teisės teoretikas. Dr. (1679).

Išsilavinimas ir veikla

1672 baigė Leipcigo, 1679 – Frankfurto prie Oderio universitetą. 1694 dalyvavo steigiant Halle’s universitetą, buvo jo profesorius, 1710–28 – rektorius. Vienas pirmųjų Vokietijoje ėmė skleisti Šviečiamojo amžiaus idėjas, vokiečių kalba dėstyti (nuo 1687) filosofiją ir teisę bei rašyti ja veikalus, kurti vokiškąją filosofijos terminiją. Įkūrė ir leido pirmąjį mokslo žurnalą vokiečių kalba Monatsgespräche (1688–90).

Idėjų šaltiniai

Pažiūroms įtakos turėjo H. Grotius ir S. von Pufendorfas.

Idėjos

Siekė teisę ir filosofiją atriboti nuo teologijos. Ch. Thomasius teigė, kad teisė remiasi ne Apreiškimu, bet sveiku protu ir tiesomis, būdingomis visoms religijoms. Pirmasis atskyrė teisę ir moralę, viešąją ir privačią sritį, veiksmą ir ketinimą. Anot jo, filosofija turi būti praktiška, remtis tikrovės stebėjimu, tyrinėti daugiausia žmogų, jo prigimtį ir poreikius. Pažinimo teorijoje pripažino ir įgimtas idėjas, ir patyrimą.

Etika

Etiką grindė racionalia meile. Propagavo religinę toleranciją, smerkė fanatizmą ir eretikų persekiojimą.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Dieviškosios teisės institucijos (Institutiones jurisprudentiae divinae 3 kn. 1688), Supratimo teorijos įvadas (Einleitung zu der Vernunfft-Lehre), Mąstymo teorijos taikymas (Ausübung der Vernunfft-Lehre, abu 1691), Moralės teorijos įvadas (Einleitung zu der Sitten-Lehre 1692), Moralės teorijos taikymas (Ausübung der Sitten-Lehre 1696), Dvasios esmės tyrinėjimai (Versuch vom Wesen des Geistes 1699).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką