Mach Ernst (Ernstas Mãchas) 1838 02 18Tuřany (dabar Brno dalis) 1916 02 19Haar (Vokietija), austrų filosofas ir fizikas.

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

1860 baigė Vienos universitetą. 1864–67 Grazo, 1867–95 Prahos, 1895–1901 Vienos universiteto profesorius.

Mokslinė veikla

Pagrindinės fizikos tyrimų sritys – akustika, optika, mechanika. Tyrė girdą ir regą, vestibulinio aparato veikimo mechanizmą. Atrado smūginę bangą. Nustatė vieną panašumo kriterijų – Macho skaičių. Suformulavo Macho principą, pagal kurį, kūnų inercines savybes lemia jų ir be galo tolimų didelių Visatos masių sąveika. Kritikavo erdvės, laiko ir judėjimo absoliutumo sampratą, neigė atomo egzistavimą. Filosofijoje – empiriokriticizmo atstovas, tyrinėjo pažinimo ir gamtotyros filosofines problemas. Vienintele realybe laikė pojūčių kompleksus, kuriuos aprašyti yra mokslo svarbiausias uždavinys. Pojūčius traktavo kaip atskirus neskaidomus elementus – jie yra neutralūs, nepriklauso nei fizinei, nei psichinei sričiai. Pojūčių kompleksai kinta, kai kurie šių kompleksų (kūnai) santykinai pastovūs, susieti laike ir erdvėje. yra atsiminimų, nuotaikų, jausmų, norų kompleksas.

Ernst Mach

Dėl jutiminio patyrimo adekvataus (grynojo) aprašymo reikia atsisakyti spekuliatyvių metafizinių sąvokų, vengti nuo grynosios patirties atsietų pažinimo būdų. Kritikavo kūno ir sielos dualizmą, atomo, substancijos sąvokas – pasak E. Macho, tai yra metafizinės idėjos. Mokslinės sąvokos (erdvė, laikas, jėga, masė, priežastingumas ir kitos) žymi pojūčių kompleksus ir jų funkcinius ryšius. Plėtojo mąstymo ekonomijos principą – mokslinis aprašymas turi kuo paprastesne formule perteikti kuo daugiau faktų. E. Macho idėjos kritikuotos dėl imanentiškumo ir mokslinio objektyvumo nesuderinamumo.

Knygos

Fizikos veikalai: Mechanikos raida (Die Mechanik in ihrer Entwicklung 1883), Šilumos mokslo pagrindai (Die Prinzipien der Wärmelehre 1896), Fizikinės optikos pagrindai (Die Prinzipien der physikalischen Optik 1921). Filosofijos svarbiausi veikalai: Pojūčių analizė ir fizinių dalykų santykis su psichiniais (Die Analyse der Empfindungen und das Verhältnis des Physischen zum Psychischen 1886), Pažinimas ir paklydimai (Erkenntniss und Irrtum 1905).

Atminimo įamžinimas

Jo vardu pavadintas asteroidas nr. 3949 ir krateris Mėnulyje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką