Henry David Thoreau

Thoreau Henry David (Henris Deividas Tòro) 1817 07 12Concord (Masačusetso valstija) 1862 05 06Concord (Masačusetso valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų filosofas, rašytojas. Transcendentalizmo atstovas.

Išsilavinimas ir veikla

Studijavo filosofiją, matematiką, klasikinę filologiją Harvardo universitete (1833–37). Nuo 1840 rašė esė ir poemas žurnalui The Dial. 1845–47 atsiskyręs nuo visuomenės gyveno miške, tyrė gamtą, savo patirtį aprašė filosofijos kūrinyje Voldenas, arba Gyvenimas miške (Walden, or Life in the Woods 1854, lietuvių kalba 1985 31999).

Patirta įtaka

Pažiūroms įtakos turėjo Škotijos mokykla, J. W. Goethe, T. Carlyle’is, R. W. Emersonas.

Filosofijos ir žmogaus samprata

Filosofiją suprato ne kaip abstrakčių sistemų kūrimą ar akademinę veiklą, bet kaip tiesos ir prasmės ieškojimą pačiame gyvenime. Tikėjo idealiu, transcendentiniu gamtos ir žmogaus pradu, pasaulio vieningumo pagrindu. Anot H. D. Thoreau, žmogui įgimtas tiesos ir teisingumo suvokimas, kurį reikia tik išlaisvinti. Žmogų laikė veikiau gamtos nei visuomenės dalimi, gamta jam reiškė absoliučią laisvę. Gamta ir jos pažinimas esą skatina žmogaus kūrybiškumą, dorovinį ir estetinį tobulėjimą. Pasak jo, dorovė – svarbiausias kriterijus individo ir valstybės santykiams suprasti.

Socialinės idėjos

Veikale Apie pilietinio nepaklusnumo pareigą (On the Duty of Civil Disobedience, lietuvių kalba 1997 21999) išdėstė priešinimosi neteisingai valdžiai principus ir būdus. Anot H. D. Thoreau, valdžia – neteisingumo ir korupcijos šaltinis. Valstybės institucijų veiklą jis pateisino tik tiek, kiek ji neprieštarauja žmogaus dvasinei ir fizinei saviraiškai bei tobulėjimui. Ragino nedorai valdžiai nemokėti mokesčių. Veikaluose Vaikščiojimas (Walking 1862), Gyvenimas be principų (Life without Principle, išleista 1863) kritikavo kapitalistinę visuomenę, atskleidė neigiamą verslo poveikį visuomenei ir gamtai. Pasisakė prieš vergovę, karus.

H. D. Thoreau kūrybos stiliui būdinga polinkis į antitezę ir paradoksą.

Įtaka

H. D. Thoreau idėjos turėjo įtakos L. Tolstojui, M. K. Gandhi ir M. L. Kingui, M. Proustui, W. B. Yeatsui, S. Lewisui, N. Hawthorne’ui, E. Hemingway, G. B. Shaw, W. Whitmanui, įvairioms anarchizmo kryptims, gamtos apsaugos judėjimams.

Kiti veikalai

Parašė daug lyriškų eilėraščių, kurių pagrindinė tema – gamta ir jos poveikis žmogui (rinkinys Ekskursijos / Excursions, išleista 1863). Kiti svarbiausi veikalai: Savaitė Concordo ir Merrimaco upėmis (A week on the Concord and Merrimac rivers 1849), Vergovė Masačusetse (Slavery in Massachusetts 1854).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką