Henrio Hudsono portretas (1595)

Hudson Henry (Henris Hãdsonas) 1550 (kitais duomenimis, 1565) 1611dingo be žinios jūroje, anglų jūrininkas, keliautojas.

Ieškodamas Šiaurės jūrų kelio iš Europos į Kiniją ir Indiją 4 kartus (1607–11) plaukiojo Arkties jūromis. 1607 nuplaukė iki 80° 23′ šiaurės platumos tarp Grenlandijos ir Špicbergeno, apiplaukė Špicbergeną, grįždamas atrado Jano Mayeno salą. 1608 plaukė palei Europos šiaurinius krantus, pasiekė Naująją Žemę, bet dėl atšiauraus klimato sąlygų buvo priverstas grįžti.

1609 vėl išplaukė į šiaurės rytus, prie Skandinavijos šiaurinių krantų dėl ledo negalėdamas plaukti tolyn pasuko į pietvakarius, pasiekė Niufaundlandą, toliau plaukė į pietus palei Šiaurės Amerikos krantus, atrado upės (vėliau pavadintos jo vardu) žiotis.

1610–11 kelionėje pasiekė Labradoro pusiasalį, palei jo krantą – sąsiaurį, atrado įlanką (sąsiauris ir įlanka vėliau pavadinti jo vardu). Peržiemojęs Jameso įlankos rytiniame krante, 1611 vasarą išplaukė į šiaurę. Pakeliui įgulai sukilus, H. Hudsonas su sūnumi ir 7 jūreiviais buvo paliktas valtyje ir dingo be žinios.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką