Joule James Prescott (Džeimsas Preskotas Džáulis) 1818 12 24Salford (prie Mančesterio) 1889 10 11Sale (prie Londono), anglų fizikas. Energijos tvermės dėsnio vienas atradėjų. Londono karališkosios draugijos narys (1850).

Išsilavinimas

Mokyklos nelankė, buvo lavinamas namuose (jį mokęs J. Daltonas sudomino moksliniais tyrimais). Tėvas jam įrengė laboratoriją.

Mokslinė veikla

1841 J. P. Joule nustatė šilumos išsiskyrimo laidininke, kai juo teka elektros srovė, dėsnį (Joule’io dėsnis). Įrodė, kad elektra, trintimi, dujų spaudimu ir kitais būdais sukuriant tą patį šilumos kiekį reikia atlikti vienodą darbą, 1843 nustatė mechaninį šilumos ekvivalentą. Tikslūs J. P. Joule’io eksperimentai įrodė, kad galioja energijos tvermės dėsnis (tai buvo galutinis kinetinės šilumos teorijos įrodymas). Įvertino dujų molekulių chaotiško judėjimo greičius ir nustatė jų priklausomybę nuo temperatūros. Kartu su W. Thomsonu bandymais įrodė, kad dujos lėtai tekėdamos pro akytą pertvarą atšąla (Joule’o ir Thomsono reiškinys).

James Prescott Joule

Atminimo įamžinimas

J. P. Joule’io vardu pavadintas SI energijos ir darbo vienetas džaulis, t. p. asteroidas nr. 12 759 ir krateris Mėnulyje.

1778

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką