Morales Juan Evo (Chuanas Evas Morãlesas) 1959 10 26Isallavi (Oruro departamentas), Bolivijos valstybės veikėjas. Kilęs iš vargingos daugiavaikės valstiečių aimarų šeimos. Nebaigė vidurinės mokyklos. 9 dešimtmečio pradžioje, atitarnavęs kariuomenėje, išvyko į Chaparės provinciją, kuri garsėja kokainmedžių (jų lapai naudojami kaip žaliava kokaino gamybai, bet Lotynų Amerikoje vartojami ir kaip maisto papildas) plantacijomis. Įsitraukė į kokalerų (ispanų kalba cocaleros – kokos augintojai) judėjimą, tapo jų profsąjungos vadovu ir išgarsėjo. 1995 įkūrė kairiosios pakraipos partiją Judėjimas į socializmą (Movimiento al Socialismo). 1997 tapo Nacionalinio Kongreso deputatu. Per 2002 prezidento rinkimus buvo antras (pralaimėjo labai nedideliu skirtumu).

Juan Evo Morales

2006–19 Bolivijos prezidentas (pirmasis šalies prezidentas, kilęs iš indėnų). Jam valdant 2006 nacionalizuoti naftos ir dujų telkiniai, t. p. kasyklos, dalis komunikacijų, padaryta socialinių reformų. Per opozicijos reikalavimu 2008 08 surengtą referendumą dėl jo atšaukimo iš prezidento posto sulaukė 67 % rinkėjų palaikymo ir postą išsaugojo. 2009 ir 2014 perrinktas. Per 2016 02 referendumą daugiau kaip 51 % rinkėjų nepritarė konstitucijos pataisoms, kurios leistų J. E. Moralesui 2019 ketvirtą kartą siekti prezidento posto, bet Aukščiausiasis Teismas 2017 12 paskelbė, kad valstybinių postų kadencijų skaičius negali būti ribojamas. Užsienio politikoje J. E. Moralesas orientavosi į Kubą ir Venesuelą, garsėjo radikaliais antiamerikietiškais pasisakymais, 2014 paskelbė Izraelį teroristine valstybe.

2019 10 prezidento rinkimus J. E. Moralesas nedideliu skirtumu laimėjo, bet opozicijos buvo apkaltintas sukčiavimu ir rinkimų įstatymo pažeidimu (pagal Amerikos valstybių organizacijos ataskaitą, šiurkščiai manipuliuota rinkimų kompiuterių sistemomis). Po kelių savaičių smurtinių protestų ir Bolivijos kariuomenės bei policijos vadų raginimo atsistatydinti 11 10 J. E. Moralesas atsisakė posto ir pasitraukė į Meksiką (čia jam suteiktas politinis prieglobstis).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką