Krtijas (Kritias) apie 460 pr. Kr.Atėnai apie 403 pr. Kr.Pirėjas, Atėnų politikas. Oratorius, filosofas, rašytojas. Sokrato mokinys.

Vienas Solono įkurtos vadinamosios 400 tarybos, kuri teikė įstatymų projektus eklesijai, kontroliavo valstybės išlaidas, rūpinosi laivyno ir raitelių išlaikymu, narių. 415 pr. Kr. dalyvavo Alkibiadui Atėnuose griaunant Hermiui paskirtus stulpus (hermas), buvo apkaltintas šventvagyste; 406 pr. Kr. iš Atėnų išvytas.

404 pr. Kr. grįžo, tapo diktatoriškos, prospartiškos trisdešimties tironų kolegijos vadovu. Remdamasis konservatyviais diduomenės atstovais ir Spartos kariuomene, vykdė represinę politiką (buvo susidorojama su režimo priešininkais; jo nurodymu Eleusine per masines žudynes nužudyta 300 žmonių). 403 pr. Kr. trisdešimties tironų kolegija buvo nuversta; Kritijas pabėgo į Pirėją. Žuvo per susirėmimą su Atėnų pabėgėliais demokratais.

Ir miręs buvo atėniečių nekenčiamas; už tai, kad buvo jo mokytojas, iki mirties kaltintas Sokratas. Išliko Kritijo tragedijų, prozos bei poezijos kūrinių ištraukų.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką