Michel de Montaigne (dailininkas D. Dumonstier, 16 amžiaus pabaiga)

de Montaigne Michel (Mišelis de Montènis) 1533 02 28Montaigne (prie Bordeaux) 1592 09 13Montaigne (prie Bordeaux), prancūzų filosofas.

Išsilavinimas ir veikla

1554 baigė teisę Tulūzos universitete. 1557–70 Bordeaux parlamento patarėjas, 1581–85 – Bordeaux meras.

Filosofija kaip gyvenimo menas

Filosofiją traktavo kaip gyvenimo meną. Ragino išmokti nepriklausyti nuo geismų, visuomenės, mirties. Gėris yra malonus gyvenimas. Žmogų laikė gamtos dalimi, neiškėlė jo virš kitų esinių. Gamta užtikrina kūniško, sveikas protas – dvasinio gyvenimo kokybę.

Pažinimo samprata

Geriausias pažinimo šaltinis yra nuosavas patyrimas. Stebėdamas savo vidų žmogus įžvelgia savo prigimtį ir kartu žmogiškumo apskritai bendrąją formą. Pritardamas dvejopos tiesos koncepcijai teigė, kad žmogaus siela teologijos požiūriu yra nemirtinga, o filosofijos – mirtinga.

Skepticizmas ir reliatyvizmas

M. de Montaigneʼis reiškė skepticizmą – nėra jokios pastovios būties, žmogaus gyvenimas yra netikrumas, nežinia ir nuolatinė mirties grėsmė. Mirtis suteikia gyvenimui vertę. Teigė reliatyvizmą (tiesų ir įstatymų įvairovė priklauso nuo papročių), toleranciją ir kartu konservatizmą – nereikia nei smerkti įstatymų, nei stengtis jų pagerinti.

Kitos idėjos

Grožį estetikoje tapatino su tiesa, gėrį politikoje – su tvarka ir teisėtumu. Pedagogikoje reikalavo mokyti vaiką savarankiškai mąstyti, pasisakė prieš fizines bausmes.

Esė žanro pradininkas

Esė žanro vienas pradininkų. Pabrėžė esė subjektyvų aspektą, teigė kūrėjo ir kūrinio neatsiejamumą, esė laikė savęs pažinimo svarbiausia forma.

Svarbiausias veikalas Esė (Les Essais 3 kn. 1580–88, fragmentai lietuvių kalba 1983) – savistaba, tapatybės refleksija pagrįsti samprotavimai.

Įtaka

Jo idėjos turėjo įtakos R. Descartes’ui, prancūzų švietėjams, 20 amžiaus prancūzų egzistencializmui.

L: Montaigne Paris 1973; Montaigne and His Age Exeter 1981; Michel de Montaigne: Modern Critical Views New York 1987; Approaches to Teaching Montaigne’s Essays New York 1994.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką