abiãkė regà, binokulnė regà (lot. bini – du, pora + oculus – akis), matymas abiem akimis, kai kairės ir dešinės akių tinklainėse susidarę du to paties objekto atvaizdai suvokiami kaip vienas objektas. Abiakė rega yra daiktų tūrio ir perspektyvos suvokimo pagrindas. Regimosios erdvės tūris suvokiamas dėl objektų atvaizdų, susidariusių dešiniosios ir kairiosios akių tinklainėse, dydžio, formos ir padėties skirtumų. Ne kiekvienas erdvės taškas matomas abiem akimis (žmogaus akies regos laukas yra apie 151°, o abiakės tik apie 114°). Kol atvaizdų skirtumai nėra labai dideli, jie suliejami ir žmogus suvokia tam tikroje erdvės vietoje vieną (tūrinį) objektą.

abiakės regos laukas (pajuodinta sritis). Strėlės rodo dešinės ir kairės akies matymo sritis

Atvaizdų suliejimas vadinamas fuzija. Regimosios erdvės sritis, kurioje esantis objektas suvokiamas kaip vienas, vadinama Panumo sritimi. Jeigu objektas matomas abiem akimis, bet yra ne Panumo srityje, žmogus vietoj vieno objekto suvokia du (tas pats objektas suvokiamas skirtingose erdvės vietose). Šis reiškinys vadinamas diplopija; jis atsiranda tuomet, kai atvaizdų padėtis tinklainėse labai skirtinga.

Yra atvejų, kai atvaizdų padėtis tinklainėse mažai skiriasi, o jų forma, spalva, dydis labai skirtingi, tuomet matoma tik viena akimi, o kitos akies matymas nuslopinamas. Šis reiškinys vadinamas konkurencija. Abiakės regos sutrikimas vadinamas stereoaklumu. Žmogus gali būti stereoaklas visose arba tik kai kuriose regos lauko srityse. Abiakės regos sutrikimų priežastys nėra visai aiškios. Abiakė rega būdinga daugeliui gyvūnų. Tobuliausia ji yra žinduolių, ypač plėšriųjų gyvūnų, primatų.

779

-stereoaklumas; -fuzija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką