abòrtas (lot. abortus < aborior – sunykstu, apmirštu), nėštumo nutrūkimas iki 22 savaitės. Abortas, įvykęs per pirmąsias 12 nėštumo savaičių, vadinamas ankstyvuoju, po 12 savaičių – vėlyvuoju. Gali būti savaiminis ir dirbtinis. Abortas kenkia moters sveikatai; ypač pavojingas pirmojo nėštumo nutraukimas, nes po jo moteris gali tapti nevaisinga.

Savaiminis abortas

Nepriklauso nuo moters valios. Kai jis kartojasi daugiau kaip du kartus, vadinamas įprastiniu. Dažniausiai savaiminį abortą sukelia ūminė ar lėtinė infekcinė nėščiosios liga, svarbiausių organų (širdies, inkstų) ar sistemų ligos, neurohormoniniai sutrikimai (pvz., sergant cukriniu diabetu), vitaminų stoka, badavimas, gimdos navikai, lytinių organų ligos, apsinuodijimas švinu, benzinu, gyvsidabriu, nikotinu ir kitomis medžiagomis, fizinės ir psichikos traumos, chromosomų ir genų anomalijos. Prasidėjus šiam abortui gemalas atsiskiria nuo gimdos sienų ir jos raumenys susitraukinėdami gemalą iš gimdos išstumia.

prasidedantysis abortas

Pagal klinikinę eigą skiriamas gresiantysis (atsiskiria tik nedidelio ploto choriono gaureliai, didelių skausmų nebūna, kraujingos išskyros esti negausios ar jų visai nebūna; nėštumą galima išsaugoti), prasidedantysis (atsiranda stipresnių, sąrėmių pobūdžio skausmų, gausesnės kraujingos išskyros; nėštumą dar galima išsaugoti), progresuojantysis (atsiskyrę gemalo audiniai išstumiami iš gimdos į atsidariusį jos kaklelio kanalą, stiprėja sąrėmiai, smarkiai kraujuojama; nėštumo išsaugoti jau neįmanoma), dalinis (dalis vaisiaus audinių pasišalina iš gimdos), visiškas (vaisiaus audiniai pasišalina iš gimdos) ir neįvykęs (žuvęs vaisius lieka gimdoje, jo audiniai suyra) abortas. Nėščiosios, kurioms gresia abortas, kuo anksčiau dispanserizuojamos. Joms skiriamas specialus režimas, vitaminingas maistas. Nėščioji, kuriai atsiranda aborto požymių, gydoma ligoninėje.

dalinis abortas

Dirbtinis abortas

Nėštumo nutraukimas, t. y. žmogaus gemalo, vaisiaus sunaikinimas chirurgine operacija ar kitaip veikiant moters organizmą arba gemalą. Daugelyje šalių moters pageidavimu leidžiama nutraukti nėštumą iki 12 savaičių, jei nėra kontraindikacijų (t. y. moteris neserga ūminiu ir poūmiu genitalijų uždegimu, infekcine liga). Abortas yra nusikaltimas, kai nėštumas nutraukiamas neteisėtai: daro ne gydytojas ginekologas, daromas ne gydymo įstaigoje, neleistinas medicinos požiūriu. Nėštumo nutraukimas prieš nukentėjusiosios valią laikomas tyčiniu sunkiu kūno sužalojimu ir yra priskiriamas prie nusikaltimų gyvybei, sveikatai, laisvei, žmogaus asmenybei. Neteisėtai atlikęs abortą asmuo traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Nėščioji pripažįstama nukentėjusiąja.

visiškas abortas

Buvusioje SSRS (ir Lietuvoje) iki 1955 abortas buvo draudžiamas, išskyrus būtinus atvejus, ir laikomas nusikaltimu (atsakė ir jį dariusieji, ir nėščioji kaip bendrininkė). Legalizavus abortą buvo nustatyta šių operacijų darymo tvarka, o jos pažeidimas laikomas nusikaltimu. Lietuvoje nėštumo nutraukimo tvarką reglamentuoja Sveikatos apsaugos ministerija.

-savaiminis abortas; -dirbtinis abortas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką