Abraham Moše Bernštein

Bernštein Abraham Moše (Abrahamas Mošė Bernštenas) 1866Vilnius 1932Vilnius, Lietuvos sinagogos kantorius, etnomuzikologas, kompozitorius, žydų melodijų rinkėjas, leidėjas. Vienas pirmųjų žydų muzikologų Lietuvoje.

Išsilavinimas ir veikla

Žydų apeiginio muzikavimo patirtį įgijo iš Lietuvos žydų chazanų (I. Rabinovičiaus Kaune), akademinį muzikinį išsilavinimą – Vienos aukštojoje muzikos mokykloje, kitose Europos muzikos institucijose. Baigęs mokslus dirbo sinagogos choro vadovu ir vyriausiuoju kantoriumi (chazanu) Balstogėje, Rygoje ir 30 metų Vilniuje.

Vienas pirmųjų Lietuvoje ir gretimose šalyse išplatino Vienoje įsisavintą naujovišką žydų liturginį giedojimą, praturtintą Europos klasicizmo ir ankstyvojo romantizmo bei žydų pasaulietinės muzikos elementais, muzikavimo naujovėmis. Sukūrė melodijas daugiau kaip 150 eilėraščių hebrajų ir jidiš kalbomis.

Veikalai

Reikšmingiausi A. M. Bernšteino muzikologiniai darbai – 1927 Vilniuje išleistas jo surinktų žydų dainų ir melodijų rinkinys (didžiausias Lietuvoje) Muzikos metraštis (Muzikališer pinkos, jidiš kalba; rinkinyje 243 pasaulietinės ir religinės melodijos, A. M. Bernšteino įvadinis straipsnis su komentarais), jo sudarytas ir išleistas sinagoginių giesmių ir maldų rinkinys Avodat haborei (d. 1 ir 2 1914, d. 3 1931).

Rinkinių giesmes giedojo Lietuvos, Lenkijos ir kitų valstybių sinagogų chorai ir kantoriai, jas iki šiol tyrinėja muzikologai, kūryboje naudoja kompozitoriai (A. Šenderovo Iš užmirštos knygos balsui ir kameriniam orkestrui, 2004).

L: L. Melnikas Lietuvos žydų muzikinio paveldo pėdsakais Vilnius 2008; M. Fuks Muzyka ocalona: judaica polskie Warszawa 1989.

1352

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką