Ferguson Adam (Adamas Fèrgusonas) 1723 06 20Perth (Škotija) 1816 02 22Saint Andrews (Škotija), Didžiosios Britanijos filosofas ir istorikas. Vienas šiuolaikinės sociologijos kūrėjų. Edinburgo karališkosios draugijos narys (1783).

Adam Ferguson (dailininkas Joshua Reynolds, aliejus, 1781–82, Škotijos nacionalinės galerijos Edinburge)

Išsilavinimas ir veikla

1742 baigė Saint Andrewso, 1745 – Edinburgo universitetą. 1745–54 škotų pėstininkų bataliono karo kapelionas. 1759–85 dėstė Edinburgo universitete; profesorius (1759).

Idėjos

Pažiūroms turėjo įtakos T. Hobbesas, A. Smithas, D. Humeʼas, Ch. L. de Montesquieu. Teigė, kad žmogus yra visuomenės pagrindas, nes iš prigimties yra socialus. Visuomenės gyvenimą apibūdina gamtos dėsniai, o ne įstatymai ar valstybės valdymas. Iškėlė idėją, kad visuomenė dėsningai progresuoja nuo primityvios iki išvystytos ir dorybingos. Istoriją suprato kaip gamtos istorijos (Dievo kuriamos) ir socialinės istorijos (žmonių kuriamos) sintezę. Inovacijas ir technikos pažangą laikė svarbiausiu ekonomikos augimo veiksniu. Teigė, kad kapitalizmas keičia žmogaus būdą į blogąją pusę.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Pilietinės visuomenės istorijos esė (An Essay on the History of Civil Society 1767), Dorovės filosofijos pagrindai (Institutes of Moral Philosophy 1769), Dorovės ir politikos mokslo principai (Principles of Moral and Political Science 1772), Romos respublikos plėtotės ir pabaigos istorija (The History of the Progress and Termination of the Roman Republic 1783).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką