siuvamoji adata: a – tiesioji, b – lenktoji su didesne skylute ir storesniu smaigaliu

mezgamoji adata: a – kabliukinė, b – liežuvėlinė, c – vamzdinė, d – griovelinė

siuvamoji adata

ãdata, plonas, pailgas, dažniausiai metalinis siuvimo ar siuvinėjimo įrankis, kurio vienas galas nusmailintas, o kitame gale yra ąselė praverti siūlui. Siuvamoji adata yra tiesus arba lenktas metalinis strypelis su aštriu smaigaliu ir skylute siūlui įverti arba kabliuku siūlui ištraukti. Ja praduriamos jungiamosios audinio, odos ar kitos medžiagos detalės, iš siūlų sudaromas peltakys. Būna rankinė ir mašininė. Rankinės adatos būna 1–9 numerių; numeruojama pagal strypelio ilgį ir skersmenį ties skylute. Universalioji mašininė adata turi storesnę viršutinę tvirtinamąją dalį (kolonėlę). Greitųjų siuvamųjų mašinų adatos yra aušinamos (šaltu oru ar sutepant), kad neįkaistų ir neišlydytų siuvamos sintetinės medžiagos.

Rankines adatas pradėta naudoti akmens amžiuje. Iš pradžių buvo daromos iš kaulo, vėliau imta naudoti žalvarines ir geležines. Lietuvoje pirmame tūkstantmetyje prieš Kristų kaulinių adatų rasta Moškėnų piliakalnyje, Nevieriškių piliakalnyje ir kituose, pirmo tūkstantmečio po Kristaus pradžioje žalvarinių ir geležinių – Aukštadvario piliakalnyje ir gyvenvietėje, Imbarės piliakalnyje ir kituose; 2–16 a. kapuose randama 5–15 cm ilgio žalvarinių ir geležinių adatų. Mezgamoji adata yra trikotažo mašinos detalė kilpoms sudaryti. Būna kabliukinė, liežuvėlinė, vamzdinė, griovelinė. Gaminama iš anglinio įrankinio plieno profiliuotos juostelės arba kalibruotos vielos. Graviruojamoji adata yra plonas plieninis strypelis su aštriu kūgio, įstrižos nuopjovos, kastuvėlio formos galu. Įtaisoma į kotelį; ja kietame paviršiuje raižoma graviūros, ofortai.

graviruojamoji adata

medicininė adata

Gramofono adata yra plieninis (keičiamoji adata), korundinis ar deimantinis (nuolatinė adata) strypelis, įtaisomas adapteryje; ji slenka plokštelės garso grioveliu ir virpėdama įrašyto garso dažniu jį atkuria. Medicininė adata yra įstrižai nupjautu smaigaliu nerūdijančio (dažnai chromuoto) plieno įvairaus storio vamzdelis (injekcijoms ir operacijoms) arba nerūdijančio plieno, aukso ar sidabro strypelis (akupunktūrai). Adatomis būna ir mašinų detalės, pvz., karbiuratoriuose, adatiniuose filtruose, guoliuose.

1626

230

1362

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką