administrãcinis ãktas, viešosios administracijos išleistas nustatytos formos teisės dokumentas. Viešojo administravimo subjektas gali priimti skirtingo pobūdžio administracinius sprendimus, kurie skirstomi į norminius, individualius administracinius aktus, vidaus administravimo aktus ir administracines sutartis.

Norminis administracinis aktas

Norminis administracinis aktas yra rašytine forma išreikštas viešojo administravimo subjekto visuotinio privalomumo sprendimas, skelbiamas laikantis nustatytos tvarkos, adresuotas neapibrėžtai asmenų grupei arba grupei asmenų, apibūdintų rūšiniais požymiais, orientuojamas į ateitį ir taikomas daug kartų; norminiame administraciniame akte yra teisės normų – elgesio taisyklių, įtvirtinančių bendro (abstraktaus) pobūdžio nurodymus, sujungiančius tipinėmis, rūšinėmis savybėmis panašius visuomeninius santykius. Norminiu administraciniu aktu sukuriamos, keičiamos ar naikinamos elgesio taisyklės (pvz., Lietuvoje švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu patvirtintos brandos egzaminų programos, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus patvirtintas Trakų senamiesčio tvarkymo ir naudojimo režimas). Priimant norminius administracinius aktus viešojo administravimo subjektui būtina laikytis teisėkūros principų.

Individualus administracinis aktas

Individualus administracinis aktas (administracinis sprendimas) yra vienkartinis teisės normų taikymo privalomas rezultatas konkretaus subjekto ar individualiais požymiais apibūdintų subjektų grupės atžvilgiu, turintis įtakos šio subjekto ar subjektų teisiniam statusui (teisėms ir pareigoms), t. y. sukeliantis konkrečių administracinių teisinių santykių atsiradimą, pasikeitimą ar pasibaigimą. Individualiu administraciniu aktu, skirtingai nei norminiu administraciniu aktu, viešojo administravimo subjektai nekuria elgesio taisyklių, o jas taiko konkrečioje situacijoje konkrečiam asmeniui, pvz., vienkartinės licencijos išdavimas asmeniui verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais masiniuose renginiuose, mugėse, parodose, neribotos trukmės licencijos išdavimas asmeniui užsiimti viena ar kita veikla, sankcijos kaltininkui taikymas už priešingą teisei veiką ir kita. Priimant individualius administracinius aktus viešojo administravimo subjektui būtina laikytis gero administravimo ir viešojo administravimo principų.

Vidaus administravimo aktas

Vidaus administravimo aktas – dokumentas, kuriuo užtikrinamas viešojo juridinio asmens statusą turinčio viešojo administravimo subjekto savarankiškas funkcionavimas (struktūros tvarkymas, dokumentų, personalo, turimų materialinių ir finansinių išteklių valdymas), kad jis galėtų atlikti viešąjį administravimą, pvz., taisyklės, reglamentuojančios institucijų vidaus tvarką, darbo reglamentai, institucijos padalinių nuostatai ir kita.

Administracinė sutartis

Administracinė sutartis – dvišalis arba daugiašalis susitarimas tarp viešojo administravimo subjekto ir privataus asmens sukurti, pakeisti arba nutraukti teisinius santykius viešosios teisės srityje, pvz., sutartys tarp teritorinių ligonių kasų su sveikatos priežiūros įstaigomis dėl apmokėjimo joms už apdraustiems asmenims suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, išduotus vaistus, medicinos pagalbos priemones, paramos sutartys, sudaromos skirstant ir administruojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos lėšas ir kita.

I. Deviatnikovaitė Administracinė teisė. Bendroji dalis Vilnius 2021.

3246

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką