Adygja (rus. Адыгея, Adygeja), Adygjos Respùblika (rus. Республика Адыгея, Respublika Adygeja), yra Rusijoje, Šiaurės Kaukaze. Plotas 7600 km2. 463 088 gyventojai (2020). Sostinė – Maikopas (141 475 gyventojai, 2020). Gyvena rusai (64 %), adygėjai (25 %), armėnai (3,7 %), ukrainiečiai (1,4 %). Adygėjų daugiausia vakarinėje ir šiaurės rytų dalyse. Gyventojų vidutinis tankis 59 žm./km2. Miesto gyventojų 50,9 % (2020). Adygėja suskirstyta į 7 rajonus. Yra 2 miestai, 5 miesto tipo gyvenvietės.

Kaukazo rezervatas (Adygėja)

Adygėja įsikūrusi tarp Kubanės, Labos, Belajos ir Psekupso upių. Šiaurinė dalis yra Kubanės–Paazovio žemumoje; stepės. Prie Kubanės yra adygos atlajos (užliejamosios pievos ir pelkės), Krasnodaro tvenkinys. Vidurinė dalis – Pakubanės lyguma, suraižyta Kubanės dešiniųjų intakų slėnių; miškastepė. Pietinė dalis – Uolėtasis kalnagūbris ir Didžiojo Kaukazo priekalniai; ąžuolų ir bukų miškai. Kaukazo rezervatas (nuo 1924). Klimatas vidutinių platumų, žemyninis, šiltas; sausio vidutinė temperatūra –2 °C, liepos 22 °C.; kritulių apie 700 mm per metus.

Gaunamos gamtinės dujos, yra naftos telkinių. BVP – 1,84 mlrd. rublių. 43 % pramonės produkcijos sukuria maisto pramonė, 12 % – mašinų gamyba. Baldų ir kitų medienos dirbinių, celiuliozės, kartono, metalo apdirbimo staklių, konservų, avalynės, odos apdirbimo ekstraktų, konservų gamyba. Eksportuojama 4,1 % pramonės (mašinų gamybos ir medžio apdirbimo pramonės) produkcijos. Maikopo hidroelektrinė. Žemės ūkio naudmenų 250 000 hektarų. Šiaurinėje ir vidurinėje dalyje auginama javai, rapsai, cukriniai runkeliai, saulėgrąžos, tabakas, eteriniai ir prieskoniniai augalai (rožės, bazilikai). Daržininkystė (žirniai, arbūzai), sodininkystė, vynuogininkystė, bitininkystė. Veisiama galvijai, kiaulės, avys. Tranzitiniai geležinkeliai, vamzdynai. Mineralinio vandens versmės ir sanatorijos Maikopo rajone.

mečetė Maikope

šokėjai tautiniais drabužiais Kaukazo festivalyje (Adygėja, 2015)

Kiša (Adygėja)

vienas iš urvų Adygėjoje

1324

Adygėjos istorija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką