Afrikos ir Mauricijaus bendroji organizacija

Ãfrikos ir Maurcijaus bendróji organizãcija (prancūzų kalba Organisation Commune Africaine et Mauricienne, OCAM), Afrikos valstybių (daugiausia Prancūzijos buvusių kolonijų) sąjunga. Būstinė Bangyje (Centrinės Afrikos Respublika).

Tikslai ir struktūra

Afrikos ir Mauricijaus bendrosios organizacijos tikslas – skatinti Afrikos valstybių ekonominę, socialinę, techninę, kultūrinę plėtrą, tartis užsienio politikos klausimais. Leido ketvirtinį žurnalą Nations Nouvelles.

Vadovaujamosios institucijos – Valstybių ir vyriausybių vadovų konferencija, Ministrų Taryba, Generalinis sekretoriatas.

Istorinė raida

Iš buvusių Prancūzijos kolonijų 1961 09 12 Antananarive (Malagasija, nuo 1975 Madagaskaras) įkurta Afrikos ir Malagasijos sąjunga (prancūzų kalba Union Africaine et Malgache; UAM). Organizacija pasisakė už glaudų bendradarbiavimą su Prancūzija ir tarpusavyje. Turėjo ekonominių ir politinių tikslų: priimti bendrą poziciją tarptautiniais klausimais, skatinti ekonominį ir kultūrinį bendradarbiavimą, išlaikyti bendrą gynybą. Pagrindinės institucijos buvo prezidentas, Generalinis sekretoriatas, Ministrų Taryba, t. p. Aukščiausioji gynybos taryba ir Generalinis štabas. Būstinė Bangyje. Valstybių įvairovė, geografinė padėtis ir pokolonijinės problemos neleido organizacijai tapti reikšminga.

Po Afrikos vienybės organizacijos įkūrimo Afrikos ir Malagasijos sąjunga 1964 03 susirinkime Dakare (Senegalas) priėmė naują statutą, kuriame neliko politinių klausimų reglamentavimo, o pati organizacija pavadinta Afrikos ir Malagasijos ekonominio bendradarbiavimo sąjunga (prancūzų kalba Union Africaine et Malgache de Coopération Économique; UAMCE). Būstinė įsteigta Jaundėje (Kamerūnas). Aukščiausioji gynybos taryba iširo, jos kompetencijai priklausiusius klausimus narės sprendė dvišaliais atskirų valstybių ir Prancūzijos aljanso susitarimais. Organizacija daugiausia sprendė ekonomines problemas, 1966 tapo neaktyvi.

1965 02 Nuakšote (Mauritanija) vietoj Afrikos ir Malagasijos ekonominio bendradarbiavimo sąjungos įkurta Afrikos ir Malagasijos bendroji organizacija (prancūzų kalba Organization Commune Africaine et Malgache; OCAM), pasirašyta nauja šios organizacijos chartija. 1966 06 28 Antananarive priimti nauji įstatai. Organizacija siekė ekonominio, socialinio, techninio ir kultūrinio bendradarbiavimo, atsisakė politinių ir gynybinių tikslų, kuriuos bandė įgyvendinti Afrikos ir Malagasijos sąjunga, bet išlaikė glaudų bendradarbiavimą su Prancūzija. Pagrindinės institucijos buvo Valstybių ir vyriausybių vadovų konferencija, Ministrų Taryba, sekretoriatas ir generalinis sekretorius. Būstinė įsteigta Bangyje. Organizacija sukūrė daug įvairias paslaugas teikiančių bendrų įmonių. Viena sėkmingiausių ir geriausiai žinomų yra tarptautinė oro bendrovė Air Afrique (1979 nuo organizacijos atskirta).

1970 prisijungus Mauricijui organizacija pervadinta į Afrikos, Malagasijos ir Mauricijaus bendrąją organizaciją (prancūzų kalba Organisation Commune Africaine Malgache et Mauricienne; OCAMM). Organizacijoje nebuvo stabilumo. 1972 išstojo Zairas, 1973 – Kongas, 1974 – Kamerūnas, Čadas ir Malagasija. Kai kurios iš šių valstybių išlaikė ryšius su įvairiomis Afrikos ir Malagasijos bendrosios organizacijos įmonėmis. Išstojus Malagasijai 1974 organizacija pavadinta Afrikos ir Mauricijaus bendrąja organizacija.

Po vis atnaujinamų Lomės konvencijų išsiplėtus Europos Bendrijos ir Afrikos, Karibų baseino ir Ramiojo vandenyno šalių bendradarbiavimui bei pasitraukus Gabonui, organizacija palaipsniui prarado savo svarbą ir 1985 nustojo veikti. Kai kurios buvusios organizacijos narės (Madagaskaras, Mauricijus, Seišeliai) 1984 įsteigė Indijos vandenyno komisiją (prancūzų kalba Commission de l’Océan Indien; COI).

Lent. Valstybės narės 1961–1985
Afrikos ir Malagasijos sąjunga 1961 Afrikos ir Malagasijos bendroji organizacija 1965 Afrikos ir Mauricijaus bendroji organizacija 1974
Mauritanija    
Kongas Kongas (iki 1973)  
Malagasija Malagasija  
Čadas Čadas  
Kamerūnas Kamerūnas  
Gabonas Gabonas Gabonas (iki 1977)
Nigeris Nigeris Nigeris
Aukštutinė Volta Aukštutinė Volta Aukštutinė Volta (nuo 1984 Burkina Fasas)
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublika
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krantas
Dahomėja Dahomėja Dahomėja (nuo 1975 Beninas)
Senegalas Senegalas Senegalas
  Togas Togas
  Ruanda Ruanda
  Kongo Respublika (nuo 1971 Zairas; 1965–72)  
    Mauricijus (nuo 1970)
    Seišeliai (1977–78)

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką