ahellil (ahell), Alžyro poezijos ir muzikos žanras, atliekamas per Zenete genties kolektyvines ceremonijas. Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (2008).

Žanras jugia sinchroniškai atliekamą poeziją, polifoninį dainavimą ir šokį. Ahellil atlieka bengri (fleita) grojantis muzikantas, dainininkas ir choras (iki 100 choristų). Choristai ratu petis į petį supa dainininką, plodami lėtai juda aplink jį. Pasirodymas susideda iš tam tikra tvarka (ją nustato muzikantas arba dainininkas) atliekamų dainų. Pirmoji dalis lemserreh vyksta vėlai vakare, joje visi ceremonijos dalyviai dainuoja gerai žinomas trumpas dainas. Antrojoje dalyje aougrout, kuri tęsiasi iki aušros, dainuoja tik patyrę atlikėjai. Trečiojoje dalyje muzikuoja tik labiausiai patyrę atlikėjai. Tokia trisluoksnė struktūra ryški visos ceremonijos metu: pirmiausia instrumentalistas atlieka preliudą, tada choras dainuoja numatytas eiles, jas vėliau atlieka pašnibždomis, kiek vėliau vis garsiau ir garsiau, kol ahellil baigiamas kaip galinga ir harmoninga visuma.

Gourara regione oazėse gyvenanti gentis šias tradicijas puoselėja per religines ir piligrimines keliones, t. p. per pasaulietines šventes: vestuves, bendruomenių susibūrimus, kita. Ahellil – tai sudėtingų bendruomenės gyvenimo sąlygų, Zenete genties istorijos ir vertybių, reiškiamų gresiančia išnykti kalba, visuma.

Mažėjant tradicinių švenčių, progų tradicijai puoselėti ahellil gresia pavojus išnykti; įtakos turi ir jaunimo migracija iš genties gyvenamų vietų į miestus.

3209

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką