Airijos nacionalinė biblioteka

Arijos nacionãlinė bibliotekà (airių kalba Leabharlann Náisiúnta na hÉireann, anglų kalba National Library of Ireland), didžiausia šalies biblioteka. Yra Dubline.

Fondai ir veikla

Airijos nacionalinės bibliotekos logotipas

Airijos nacionalinės bibliotekos pagrindinė misija – rinkti, saugoti ir populiarinti su Airija ir jos istorija susijusius dokumentus: knygas, žemėlapius, rankraščius, periodinius leidinius, muzikos įrašus, nuotraukas, piešinius ir kita. Bibliotekai priklauso Nacionalinis fotografijos archyvas ir Airijos genealogijos institucija.

Bibliotekos fonduose saugoma apie 8 mln. dokumentų (iš jų – apie 1 mln. senovinių rankraščių). Surinkti airių rašytojų poezijos rinkiniai. Saugomi ir garsių privačių asmenų dokumentų archyvai (R. Doyleʼio, J. Joyceʼo, W. B. Yeatso ir kitų). Airijos nacionalinė biblioteka bendradarbiauja (nuo 2010) interneto svetainėje Airių kompozitorių nacionalinis archyvas (The National Archive of Irish Composers), joje skelbiamos 18 ir 19 a. airių kompozitorių kūrinių natos. 2019 biblioteka pristatė savo pirmąją skaitmeninę kolekciją (airių rašytojos Marian Keyes kūrinius). Biblioteka sukūrė internetinį visų katalikų parapijų registrą, kuriame suregistruoti krikšto, santuokos ir kai kurių mirčių (palaidojimų) metrikai iki 1880.

Airijos nacionalinės bibliotekos pastatas Dubline (1884, architektas Thomas Newenhamas Deaneʼas)

Istorija

Biblioteka įkurta 1877. Jai buvo perduota didžioji dalis Dublino karališkosios draugijos turimų kolekcijų. Nuo 1881 biblioteką valdė 12 patikėtinių taryba (8 iš jų skyrė Dublino karališkoji draugija, 4 – Airijos vyriausybė). 1997 biblioteka specialiu įstatymu buvo įpareigota rinkti visą su Airija susijusią medžiagą. Pagal Nacionalinių kultūros įstaigų įstatymą 2005 05 03 Airijos nacionalinė biblioteka tapo savarankiška kultūros įstaiga.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką