Aischlas (Aischylos), Eschlas apie 525 pr. Kr.Eleusinas (Atika) apie 456 pr. Kr.Gela (Sicilija), senovės graikų dramaturgas. Gimė aristokratų šeimoje. Kaip eilinis karys kovėsi Maratono, Salamino ir, manoma, Platajų mūšiuose. Vienas žymiausių graikų tragedijų autorių. 13 kartų laimėjo pirmąją vietą tragikų varžybose.

Sukūrė apie 90 dramos kūrinių, daugiausia tragedijų, sujungtų į trilogijas, tetralogijas ir pavienių. Yra išlikusios 7 dramos (6 mitų motyvais, viena istorinė). Kūrybos pagrindinė tema – pasaulio harmonija ir jos išsaugojimas. Istorinėje dramoje Persai parodyta, jog užpuldami Graikiją persai pažeidė dievų nustatytą pasaulio tvarką ir todėl pralaimėjo. Vienintelę išlikusią antikinę trilogiją Orestėja sudaro tragedijos Agamemnonas (iš Trojos karo grįžusį Agamemnoną nužudo jo žmona Klitaimnestra), Choeforos (keršydamas už tėvą Orestas užmuša motiną ir jos meilužį Aigistą) ir Eumenidės (Oresto teismas ir išteisinimas); 3 dalyje parodytas senovės deivių erinijų susidūrimas su naujaisiais dievais – Apolonu ir Atėne, tačiau pasauliui kilusi grėsmė išnyksta ir kosmoso harmonija lieka nepažeista.

Aischilas (5 a. pr. Kr., Kapitolijaus muziejus Romoje)

Tragedijoje Prikaltasis Prometėjas vaizduojamos Prometėjo, padovanojusio žmonėms ugnį ir atsisakiusio atskleisti Dzeusui paslaptį, kančios; ji yra neišlikusios trilogijos 2 arba 3 dalis. Neišlikusiose dramose parodomas Prometėjo susitaikymas su Dzeusu. Septynetas prieš Tebus – trečioji tetralogijos Tebų mitų ciklo motyvais dalis, kurios herojus – idealus, dėl savo polio pasiaukojantis valdovas; neaišku, ar jos pabaigą sukūrė Aischilas. Tetralogijos apie danaidžių likimą 1 dalis – drama Maldautojos; joje ypač svarbus choro vaidmuo. Aischilas buvo žymus senovės graikų dramos žanro ir teatro reformatorius. Įtvirtino trilogiją kaip vientiso siužeto ir tos pačios idėjos vienijamų dramų visumą; į veiksmą įvedė antrąjį aktorių ir taip sumažino choro vaidmenį. Sukūrė scenos mechanizmų; aktoriai pradėjo vaidinti užsidėję kaukes ir vaikščiodami ant koturnų. Dramos pasižymi pakiliu stiliumi, jose gausu archajiškų, poetiškai skambančių žodžių. Aischilo kūryba turėjo didelį poveikį antikinės literatūros raidai.

Į lietuvių kalbą išversta: Prikaltasis Prometėjas (1905, 1937, 1947, 1988 52005), Septynetas prieš Tebus (1953), trilogija Orestėja (1988).

1

273

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką