Aixo-Marselio universitetas

Aixo-Marselio universitetas, Èkso-Marsèlio universitètas (pranc. Université d’Aix‑Marseille, Aix-Marseille université), Marsèlio universitètas, vienas seniausių Prancūzijos (ir Europos) universitetų. Yra Marselyje ir 1409 Aix‑en‑Provence.

Struktūra ir veikla

Universiteto veikla organizuojama penkiais sektoriais: meno, literatūros, kalbų ir humanitarinių mokslų (Menų, literatūros, kalbų ir humanitarinių mokslų fakultetas, Muzikų rengimo centras, Viduržemio jūros žmogaus teisių rūmai); teisės ir politikos mokslų (Teisės ir politikos mokslų fakultetas, Viešojo administravimo ir teritorinio valdymo institutas); ekonomikos ir verslo (Ekonomikos ir verslo fakultetas, Aix‑Marselio žurnalistikos ir komunikacijos mokykla, Verslo administravimo institutas, Regioninis darbo institutas); sveikatos mokslų (Medicinos ir paramedicinos mokslų, Farmacijos fakultetai); mokslų ir technologijų (Mokslų, Sporto mokslų, fakultetai, Pythéas institutas – Žemės mokslų ir astronomijos observatorija, Marselio politechnikos institutas). Yra Edukologijos ir Technologijų institutai. Apie 80 000 studentų (iš jų apie 10 000 iš užsienio, 1100 studijuoja doktorantūroje), apie 8000 darbuotojų, iš jų daugiau kaip 4200 dėstytojų (2021).

vienas Aixo‑Marselio universiteto pastatų Marselyje – Pharo rūmai (Palais du Pharo, pastatyti 1858, architektai Samuelis Vaucheris, Hectoras-Martinas Lefuelis, Henri-Jacques Espérandieu)

Istorija

Įkurtas 1409 Aix‑en‑Provence. Steigėjas – Provanso grafas Liudvikas II Anžujietis. 15–18 amžiuje dėstyta teologija, teisė, gramatika, logika ir medicina. 1764 prie universiteto prijungtas Burbonų karališkasis koledžas (įsteigtas 1603 karaliaus Henriko IV). 1769 pradėta dėstyti Prancūzijos teisė (greta tradicinių Romos teisės ir kanonų teisės). 1791 universitetas suskirstytas į 2 autonominius universitetus Aix‑en‑Provence ir Marselyje. 1896 abu universitetas sujungti į vieną Aixo-Marselio universitetą. Pagal 1968 Prancūzijos aukštojo mokslo įstatymą 1969 universitetas suskirstytas į 3 universitetus: Aixo‑Marselio 1, pavadintas Provanso universitetu (Université de Provence), Aixo‑Marselio 2 (nuo 1994 Viduržemio jūros universitetas / Université de la Méditerranée) ir Aixo‑Marselio 3 – Teisės, ekonomikos ir mokslų universitetas, (pavadintas Paulʼio Cézanne’o universitetu / Université Paul‑Cézanne).

2007 Aixo‑Marselio 1 universitete buvo 24 514 studentų, 1072 dėstytojai, veikė Anglų ir germanų bei taikomosios kalbotyros, Senųjų civilizacijų kultūros ir mokslo bei humanitarinių mokslų, Psichologijos ir edukologijos, Romanų, Lotynų Amerikos, Rytų ir slavų kalbų, Filologijos, menų, komunikacijos ir kalbotyros, Geografijos ir miestų geografijos bei planavimo, Medžiagotyros, Matematikos ir informatikos, Gyvosios gamtos mokslų, žemės mokslų ir aplinkos apsaugos fakultetai, Marselio politechnikos universitetinė mokykla, Provanso technologijų universitetinis, Aixo‑Marselio dėstytojų rengimo universitetinis institutai, Muzikantų rengimo centras, Humanitarinių ir socialinių mokslų namai, astronominė observatorija. Leido 34 mokslinius žurnalus.

2007 Aixo‑Marselio 2 universitete buvo 23 000 studentų, 2700 darbuotojų, veikė 3 skyriai: Sveikatos mokslų (apėmė Medicinos, Farmacijos ir Odontologijos fakultetus), Mokslų (apėmė Luminy gamtos, tiksliųjų ir humanitarinių mokslų, Sporto mokslo fakultetus, Luminy inžinerinių mokslų aukštąją mokyklą, Marselio okeanologijos centrą) ir Humanitarinių, socialinių ir technikos mokslų (apėmė Ekonomikos mokslų ir vadybos fakultetą, Marselio žurnalistikos ir komunikacijos mokyklą, Marselio mechanikos, Universitetinį technologijos, Regioninį socialinio darbo institutus). Leido žurnalą Guide de la recherche.

2007 Aixo‑Marselio 3 universitete buvo 22 000 studentų, 2000 darbuotojų, veikė Teisės ir politikos mokslų, Taikomosios ekonomikos, Gamtos ir technikos mokslų fakultetai, Įstaigų administravimo, Urbanistikos ir regioninio planavimo, Užsienio šalių piliečiams prancūzų kalbos studijų, Viešosios vadybos ir teritorinio valdymo, Universitetinis technologijos institutai. Universitetui priklauso Aix‑en‑Provence politikos studijų institutas. Leido žurnalus U3, Informations, La Lorgnette ir kitus.

2012 Aixo‑Marselio 1 (Provanso), Aixo‑Marselio 2 (Viduržemio jūros) ir Aixo‑Marselio 3 (Paulʼio Cézanne’o) universitetai sujungti į vieną Aixo-Marselio universitetą.

2019 įsteigta 13 tarpdisciplininių institutų, veikiančių pagal magistrantūros programą.

Žymūs absolventai

Universitete studijavo daug mokslo, kultūros ir politikos veikėjų, tarp jų – P. Cézanneʼas, F. Mignet, M. Pagnolis, A. Thiersʼas, Nobelio premijos laureatai F. Mistralis, R. Cassinas, Gao Singdzianas, J.‑M. G. Le Clézio.

Ryšiai su Lietuva

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę su Aixo‑Marselio universitetu bendradarbiauja Vilniaus universitetas, Mykolo Romerio universitetas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką