akùšeris (pranc. accoucher – padėti gimdyti), medicinos darbuotojas, turintis specialųjį vidurinį išsilavinimą ir galintis teikti medicinos pagalbą moterims nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu. Saugo motiną ir kūdikį nuo ligų, dirba viena ar su gydytoju. Dažniausiai akušeris dirba moterų konsultacijoje, gimdymo namuose, ligoninės akušerijos skyriuje. Nustato nėštumą, jo trukmę, stebi nėščiąsias visą nėštumo laikotarpį ir 6–8 savaites po gimdymo, laiku pastebi nėštumo komplikacijas. Akušeris konsultuoja nėščiąsias higienos, dietos, teisiniais ir buitiniais klausimais, rengia jas gimdymui, teikia pirmąją medicinos pagalbą, kai gresia pavojus gimdyvei ar vaisiui, moko pagimdžiusią moterį maitinti ir prižiūrėti naujagimį.

Pirmoji akušerių mokykla įsteigta 16 a. Paryžiuje. Ją įsteigė A. Paré. 1757 akušerių mokyklos atidarytos Maskvoje ir Sankt Peterburge. 1775 Vilniuje N. Regnier (1723–1800) iniciatyva Šv. Roko ligoninėje buvo įsteigta pirmoji akušerių mokykla.

Lietuvoje 1988 dirbo 3685, 1999 – 1474, 2020 – 895 akušeriai. Rengiami Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus aukštesniosiose medicinos mokyklose.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką