Krueger Alan (Alanas Kriùgeris) 1960 09 17Livingston (Naujojo Džersio valstija) 2019 03 16Princeton (Naujojo Džersio valstija; nusižudė), Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomistas. Žydų kilmės. Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (2002). Dr. (1987).

Išsilavinimas ir veikla

1983 bakalauro laipsniu baigė Cornelio universiteto Pramonės ir darbo santykių mokyklą, 1985 magistro laipsniu – Harvardo universitetą. 1987–2009, 2010–11 ir nuo 2013 Princetono universiteto profesorius. 1994–95 Jungtinių Amerikos Valstijų Darbo departamento vyriausiasis ekonomistas. 2009 B. Obamos paskirtas Jungtinių Amerikos Valstijų Iždo departamento vadovo pavaduotoju ekonominės politikos klausimais, 2010 atsistatydino. 2011–13 Baltųjų rūmų Ekonomikos patarėjų tarybos pirmininkas (dirbdamas šiose pareigose tvirtino, kad pajamų nelygybė šalyje pasiekė tokį lygį, kuris trukdo šalies ekonomikos augimui). Daug metų buvo Nacionalinio ekonominių tyrimų biuro tyrėjas. 2000–06 rašė laikraščio The New York Times ekonomikos skiltį Economic Scene.

Alan Krueger

2011 internetinio mokslinių darbų sisteminimo projekto RePEc (Research Papers in Economics, įkurtas 1997) įtrauktas į geriausių pasaulio ekonomistų penkiasdešimtuką, pasaulyje yra labiausiai cituojamas ekonomistas darbo ekonomikos srityje.

Mokslinė veikla

Mokslinės veiklos pagrindinės sritys: darbo ekonomika, makroekonomika, ekonometriniai tyrimai, viešieji finansai, pajamų paskirstymas, švietimo, terorizmo problemos.

Sukūrė ir taikė natūralių eksperimentų metodą tiriant švietimo poveikį minimaliam darbo užmokesčiui ir užimtumui.

Užginčijo įsitvirtinusią nuomonę, kad minimalaus darbo užmokesčio įvedimas ir didinimas naikina darbo vietas. Kartu su D. Cardu Naujajame Džersyje ištyrė 410 greitojo maisto restoranų, kurie padidino minimalų darbo užmokestį nuo 4,25 iki 5,05 dolerio už valandą, ir palygino juos su kaimyninės Pensilvanijos greitojo maisto restoranais, kuriuose minimalus darbo užmokestis buvo 4,25 dolerio už valandą. Tyrėjai nustatė, kad padidinus minimalų darbo užmokestį darbo vietų skaičius ne tik nesumažėjo, bet net padidėjo, o restoranai nepatyrė papildomų išlaidų, nes padidėjo apyvarta.

A. Kruegeris paneigė susiklosčiusią nuomonę, kad terorizmas gimsta tarp skurdžių ir neišsilavinusių žmonių, teigė, kad teroristais dažnai tampa vidurinės klasės atstovai, turintys koledžo lygio išsilavinimą.

Buvo daugelio mokslinių draugijų narys.

Knygos

Svarbiausi veikalai: Mitas ir matavimas: Naujoji minimalaus darbo užmokesčio ekonomikos teorija (Myth and Measurement: The New Economics of the Minimum Wage, su D. Cardu, 1995), Švietimo klausimai: Alano B. Kruegerio rinktinės esė (Educations Matters: Selected Essays by Alan B. Krueger 2001), Nelygybė Amerikoje: Koks kapitalo politikos vaidmuo žmogui? (Inequality in America: What Role for Human Capital Policies?, su J. Heckmanu, 2003), Kas padaro teroristu: Ekonomika ir terorizmo šaknys (What Maker a Terrorist: Economics and the Roots of Terrorism 2009).

Apdovanojimai

Apdovanotas daugybe įvairių premijų.

Manoma, kad už empirinį indėlį į darbo ekonomiką kartu su tyrimų bendraautoriu D. Cardu 2021 būtų gavęs Nobelio ekonomikos premiją (premija teikiama tik gyviems mokslininkams).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką