albanai tautiniais drabužiais

albãnai (savivardis shqiptar), Europos tauta. Gyvena Albanijoje (daugiau kaip 2,5 mln. žmonių), Kosove (apie 1,8 mln. žmonių), Šiaurės Makedonijoje, Juodkalnijoje, Turkijoje, Graikijoje, Italijoje ir kitur. Manoma, iš viso pasaulyje yra apie 8,5 mln. albanų. Kaba albanų kalba. Dauguma musulmonai sunitai, yra katalikų ir stačiatikių.

albanų folkloro ansamblis Bilbili (Baltica‑99, Vilnius)

Iki 20 amžiaus pradžios albanai buvo išlaikę gimininės bendruomenės bruožų: kraujo kerštą, bendruomeninį žemės valdymą. Albanų, gyvenančių ne Albanijoje, pagrindiniai tautiniai, kultūriniai ir religiniai centrai yra Sicilijoje, Pietų Italijoje ir Graikijoje. Ten albanų tautinė mažuma gyvena glaustai, dažniausiai izoliuotuose regionuose, miestuose.

albanė audžia tradicinį kilimą

Istorija

Berati senamiestis (Pasaulio paveldo paminklas nuo 2008, Albanija)

Albanų vardas minimas 11 amžiaus Bizantijos istoriniuose šaltiniuose. Susikūrus Serbų, kroatų ir slovėnų karalystei (1918) pradėta joje gyvenančių albanų diskriminacija. 1991 iširus Jugoslavijos Federacijai Serbijos Kosovo kraštas, tankiai gyvenamas albanų, atsikėlusių 16–19 amžiuje, tapo etninių konfliktų židiniu (Albanijos istorija).

3046

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką