Albãnijos bánkas (albanų k. Banka e Shqipërisë), šalies centrinis bankas. Būstinė Tiranoje, 5 regioniniai skyriai (Škoderyje, Elbasani, Gjirokastër, Korçë, Lushnjë).

Veikla

Albanijos banko logotipas

Albanijos bankas atsako už šalies finansų sistemos stabilumą ir jos plėtrą, kainų stabilumą, atlieka pinigų emisiją (leidžia nacionalinę valiutą leką), prižiūri komercinių bankų ir kitų kredito įstaigų veiklą, tarpbankinius atsiskaitymus, saugo ir tvarko šalies užsienio valiutos, aukso atsargas ir kita. Yra 14 departamentų, banko muziejus. Bankui vadovauja valdytojas. Banko aktyvai apie 749,5 mlrd. lekų, 609 darbuotojai (2022 pradžioje).

Istorija

1925 09 02 Italijos konsorciumas pagal susitarimą su Albanijos vyriausybe Durrësi įkūrė Albanijos nacionalinį banką (albanų k. Banka Kombëtare e Shqipërisë, it. Banca Nazionale dʼAlbania; pradėjo veikti 1925 11 29, būstinė Durrësi, administracinis komitetas Romoje), visiškai jį kontroliavo. 1926 įsteigti banko skyriai Škoderyje, Vlorë, Berati, Elbasani, Korçë, Sarandë, į apyvartą išleisti aukso frankas ir lekas. 1938 būstinė perkelta į Tiraną. Per Vokietijos okupaciją iš Romos į Berlyną buvo išvežtos banko aukso atsargos. 1945 01 13 bankas buvo nacionalizuotas, pavadintas Albanijos valstybiniu banku (albanų k. Banka e Shtetit Shqiptar). 1947 vienintele teisėta mokėjimo priemone liko lekas. 1992 04 22 bankas tapo Albanijos banku, pradėjo atlikti visas klasikinio centrinio banko funkcijas. 1996 susigrąžino aukso atsargas.

Albanijos banko būstinės pastatas Tiranoje

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką