Manùcijus Aldas (it. Aldo Manuzio, lot. Aldus Manutius) apie 1450Bassiano (prie Romos) 1515 02 06Venecija, italų leidėjas ir spaustuvininkas, mokslininkas.

Gyvenimo faktai

Studijavo Ferraroje, Romoje ir Veronoje. 1490 Venecijoje (čia buvo didelis senovės graikų rankraščių rinkinys) įsteigė leidyklą, leidinius rengti pakvietė graikų kalbos žinovų. Apie 1494 išleido pirmąsias knygas graikų kalba. 1500 prie leidyklos įkūrė Naująją akademiją – subūrė grupę mokslininkų, kurie atrinkinėjo rankraščius, juos rengė spaudai.

Leidiniai

Išleido antikos (Aristotelio, Aristofano, Euripido, Herodoto, Homero, Platono, Sofoklio, Teokrito, Vergilijaus ir kitų) ir Renesanso (P. Bembo, F. Petrarcos raštų, Erazmo Roterdamiečio Patarles / Adagia 1500, Dante’s Dieviškąją komediją / Divina Commedia 1502 ir kitų) epochos autorių vertingų kūrinių graikų ir lotynų kalbomis. Visi leidiniai buvo kruopščiai suredaguoti, iliustruoti medžio raižiniais ir geros poligrafinės kokybės. Žymiausias meniniu požiūriu A. Manucijaus spaudinys – F. Colonnos Miego ir meilės kova (Hypnerotomachia Poliphili 1499) – spausdintas ne įprastu gotikiniu, o nauju puošniu antikvos šriftu ir gausiai iliustruotas medžio raižiniais.

Aldas Manucijus (iliustracija iš D. M. Manni knygos Aldo Pijaus Manucijaus gyvenimas 1759)

1501 įdiegė dvi naujoves – pradėjo leisti knygas nedideliu in octavo formatu ir panaudojo naują kursyvinį šriftą aldiną. A. Manucijaus leidiniai paplito Europoje ir buvo etalonas kitiems leidėjams. Siekdamas apsaugoti savo leidinius nuo padirbinėjimo sukūrė leidyklos ženklą – inkarą su delfinu.

Leidyba po A. Manucijaus mirties

Aldo Manucijaus išleistos knygos Aristotelis (apie 1495) puslapis

Po A. Manucijaus mirties leidybą perėmė uošvis A. Torrezano, 1540 – sūnus Paolas Manucijus (1512–74), jam mirus – vaikaitis Aldas Manucijus Jaunesnysis (1547–97); leido daugiausia leidinius lotynų kalba, bet jų veikla nebuvo sėkminga. A. Manucijaus leidykla veikė apie 100 metų, išleido daugiau kaip 1100 knygų; jos leidiniai vėliau buvo pavadinti bendru aldų vardu. Aldai laikomi vertingu knygos kultūros paveldu, jais prekiauja žymiausi pasaulio antikvariatai ir aukcionai, kaupia bibliotekos, muziejai ir bibliofilai. A. Manucijaus leidinių rinkinių yra Lietuvos mokslo bibliotekose.

123

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką