Aleksandra Vailokaitienė

Aleksandra Vailokaitienė (1916)

Aleksandra Vailokaitienė (1916)

Vailokáitienė Aleksandra, Jurašaitýtė 1895 03 18Bielskas(?) 1957 01 18Fort Lauderdale, lietuvių fotografė, visuomenės veikėja. A. Jurašaičio duktė, E. Janulaitienės sesuo. J. Vailokaičio žmona. 1915 mirus tėvui fotografui A. Jurašaičiui su motina Marija Jurašaitiene tęsė jo fotoateljė Vilniuje darbą, t. p. fotografavo Vilniaus lietuvių kasdienybę, lietuvių vaikų prieglaudas, kunigus, politikus. Viena pirmųjų Lietuvos moterų fotografių. 1917 09 A. Jurašaitytė fotografavo Lietuvių konferenciją, manoma, ji yra ir konferencijoje išrinktos Lietuvos Tarybos nuotraukos fotoateljė studijoje (1917 09 25, saugoma Lietuvos nacionaliniame muziejuje) autorė. 1917 09 18 su dvidešimt kitų aktyvių Vilniaus lietuvių pasirašė protestą Lietuvių konferencijos rengėjams, nepakvietusiems į konferenciją nei vienos moters.

Ištekėjusi už verslininko ir politiko J. Vailokaičio (1919 01 25) gyveno Kaune, su vyru rėmė lietuviškas kultūros, socialines ir švietimo draugijas, aukojo labdarai. Aktyvi Lietuvių krikščionių demokratų partijos, Kūdikių gelbėjimo draugijos veikėja. 1937 viena jubiliejinio Lietuvos moterų suvažiavimo ir pirmosios Lietuvos moterų dailininkių meno parodos rengėjų, Katalikų organizacijų sąjungos Moterų talkos komiteto pirmininkė. Prasidėjus II pasauliniam karui 1940 su šeima pasitraukė į Vokietiją, gyveno Berlyne, Blankenburge (Saksonijos Anhalto žemė), čia dalyvavo lietuvių visuomeninėje veikloje, padėjo karo pabėgėliams iš Lietuvos, vyrui 1944 mirus persikėlė į Detmoldą, 1947 įsikūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Naujajame Džersyje. A. Jurašaitytės nuotraukos saugomos Lietuvos nacionaliniame muziejuje, daugiau jų publikuota muziejaus išleistame albume Lietuvių tautinis atgimimas ir švietimas Vilniaus krašte (2 tomai, 2019).

A. Vailokaitienė (ketvirta iš kairės, iždininkė) su kitomis Kūdikių gelbėjimo draugijos valdybos narėmis (20 a. 3 dešimtmetis, Kaunas; Vytauto Didžiojo karo muziejus)

A. Vailokaitienė (sėdi penkta iš kairės) su kitomis pirmosios Lietuvos moterų dailininkių meno parodos organizatorėmis, dalyvėmis ir komisijos narėmis (1937, Kaunas)

1277

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką