Aleksándras, Olelka 15 a. pradžia 1454Kijevas, Kopylio, Slucko, vėliau ir Kijevo kunigaikštis. Slucko kunigaikščių Olelkaičių dinastijos pradininkas. Algirdo vaikaitis, Kijevo kunigaikščio Vladimiro Algirdaičio sūnus.

Buvo vedęs Maskvos didžiojo kunigaikščio Vasilijaus I ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto dukters Sofijos dukterį Anastaziją.

Melno taikos sutarties (1422) liudytojas, dalyvavo 1428 Vytauto žygyje į Didįjį Naugardą.

1430–31 rėmė Lietuvos didįjį kunigaikštį Švitrigailą per šio kovą su pretendentu į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostą Žygimantu Kęstutaičiu. Švitrigailos ir Vokiečių ordino atstovų Skirsnemunės sutarties (1431) liudytojas. Apie 1431 ėmė remti Žygimantą Kęstutaitį, buvo jo 1432 (Gardino) ir 1433 sutarčių su Lenkija liudytojas. Dalyvavo 1432 09 01 Ašmenoje verčiant nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sosto Švitrigailą; spėjama, kad 1433 vėl ėmė jį remti. 1434 buvo nuvykęs valdyti Kijevo, bet pavėlavo – čia valdžia atiteko kitam Švitrigailos šalininkui. Grįžęs Žygimanto Kęstutaičio buvo suimtas, valdos konfiskuotos.

1440 pradėjus Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdyti Kazimierui Jogailaičiui atgavo didžiojo kunigaikščio malonę, jam pripažinta Kijevo kunigaikštystė, kurią iš Vladimiro buvo atėmęs Vytautas.

Turėjo sūnus Simoną ir Mykolą. Kijevo kunigaikštystę paveldėjęs Mykolas ją valdė jau kaip Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero vietininkas.

Palaidotas Kijevo Pečorų lauros vienuolyne.

2326

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką