Šv. Morkaus katedros Venecijoje mozaikos fragmentas (13 a. pradžia)

A.‑L. Barye skulptūros Liūtas ir gyvatė (1832) kopija (Tuileries parkas Paryžiuje)

animalstinis žánras (lot. animal – gyvūnas), dailės žanras; kūriniai, vaizduojantys paukščius, žvėris, gyvulius ar scenas su jais. Gyvūnų atvaizdų būta jau paleolite, jie buvo paplitę primityviųjų Afrikos tautų bei Rytų šalių dailėje. Viduramžiais Europos skulptūroje ir rankraštinėse knygose gyvūnai vaizduoti alegoriškai ir groteskiškai. Renesanso laikais juos imta piešti iš natūros (A. Düreris, Vokietija, Pisanello, Italija). 16 a. susiformavo animalistinis žanras. 17 a. ypač plėtotas olandų ir flamandų tapyboje (P. Potteris, F. Snydersas, P. P. Rubensas), 18 a. – prancūzų (J.‑B. Oudry), anglų dailėje.

19 a.–20 a. pradžios animalistinio žanro kūriniams būdinga ne tik romantiškas žavėjimasis gyvūnų jėga, vikrumu (A.‑L. Barye, Prancūzija), bet ir didelės dailininkų pastangos tiksliai vaizduoti gyvūnų formas ir jų aplinką (C. Troyonas, Prancūzija, A. Gaulis, Vokietija, B. A. Liljeforsas, Švedija, P. K. Klodtas, Rusija). 20 a. paįvairėjo animalistinio žanro stilistika, kūriniai dažniausiai metaforiški, simboliški; animalistinis žanras populiarus smulkiojoje skulptūroje (ypač porceliano dirbiniuose), vaikų ir pažintinės literatūros iliustracijose. Animalistinių motyvų yra kitų žanrų kūriniuose.

F. Marc. Tigras (1912, Franzo von Lenbacho muziejus Miunchene)

Animalistinis žanras Lietuvos dailėje

Lietuvoje taikomojo pobūdžio dirbinių su gyvūniniais motyvais fragmentai likę iš neolito. Dailėje animalistinis žanras ėmė plisti 16 amžiuje. 17 a. animalistinės tematikos vario raižinių sukūrė T. Makowskis. Animalistinis žanras ypač išpopuliarėjo 19 a.: sukurta mokslo veikalų iliustracijų (L. H. Bojanus, M. Czapski‑Huttenas), tapybos paveikslų (K. Ruseckas), piešinių ir akvarelių (Mykolas Kuleša, V. Smakauskas). 20 a. pirmoje pusėje animalistinės tematikos kūrinių sukūrė K. Šimonis, V. Petravičius, V. Grybas, P. Rimša, J. Zikaras, antroje pusėje – A. Kučas, D. Tarabildienė, J. Kėdainis, S. Kuzma, V. Karalius, S. Žirgulis, R. Jasudytė, V. Manomaitis, J. Adomonis, N. Blaževičiūtė, A. Jonuškaitė‑Šaltenienė.

1624

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką