Sexton Anne (Anė Sèkston), mergautinė pavardė Harvey 1928 11 09Newton (Masačusetso valstija) 1974 10 04Weston (Masačusetso valstija; nusižudė), Jungtinių Amerikos Valstijų poetė. Studijavo poeziją Bostono universitete. Dirbo modeliu ir bibliotekininke. 1970–71 dėstė Bostono, 1971–72 – Colgate’o (Hamiltone, Jungtinės Amerikos Valstijos) universitetuose. Feministė, viena išpažintinės poezijos pradininkių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Eksperimentavo eilėraščio formomis.

Anne Sexton

Poezija, kuri panaši į eiliuota forma parašytą glaustą apsakymą, labai asmeniška, autobiografinė, joje autorė tyrė savo asmenybę ir jos santykį su pasauliu. Kūrybos pagrindinės temos – mirtis, savižudiški impulsai, kova su depresija, įvairios intymios asmeninio gyvenimo detalės, vienatvė, neviltis, svetimavimas, abortas, jos, kaip dukros, žmonos ir motinos, patirtis. Pirmajame eilėraščių rinkinyje Į beprotnamį ir pusė kelio atgalios (To Bedlam and Part Way Back 1960) nuodugniai aprašė savo psichikos sutrikimą, mirties vizijas. Požiūrį į gyvenimą ir mirtį toliau plėtojo poezijos rinkiniuose Visi mano mielieji (All My Pretty Ones 1962), Gyventi ar mirti (Live or Die 1966, Pulitzerio premija 1967). Eilėraščių rinkinyje Virsmai (Transformations 1971) perpasakodama brolių J. Grimmo ir W. Grimmo pasakas išreiškė savo tamsias, pagiežingas mintis apie gyvenimą.

Poezijos knygoje Kvailybės knyga (The Book of Folly 1972) ir po mirties paskelbtuose kūriniuose (eilėraščių rinkinys Nerimastingas ėjimas pas Dievą / The Awful Rowing Toward God, išleista 1975 ir kiti) vyrauja persekiojimo, kaltės, chaoso motyvai. Kūrybai būdinga sąmojinga ironija, autoparodija ir apmąstymai. Dar parašė knygų vaikams. 1985 išleistas esė, interviu ir prozos rinkinys Nė vienos blogos žvaigždės (No Evil Star). Eilėraščių išversta į lietuvių kalbą.

Apdovanojimai

Pulitzerio literatūros premija (1967).

1526

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką